| AnaIonescu39 a întrebat:

Buna seara TPU! Azi dimineata mi-am dus PC ul la un prieten sa imi reinstaleze windowsul si azi am observat ceva ciudat. Windowsul pare original si gen ok dar am vazut ca este facut de TeamOS. Cunoaste cineva? Are vreun virus sau ceva? (Este Windows 10 Pro)

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu e original lol. E o versiune de Windows 10 Pro modificata dar safe.

| AnaIonescu39 explică (pentru Wr3nch):

Asta ma int. Sa nu aiba vreun bitcoin miner sau un virus cv.

| Sofer a răspuns:

Nu are virus. E safe Windows-ul. Ca și eu am tot Windows 10.

| AnaIonescu39 explică (pentru Sofer):

Tot de la TeamOS?

| Sofer a răspuns (pentru AnaIonescu39):

Luat de la Microsoft. De la teamos posibil cu ceva update.

| NLS a răspuns:

Sunt imaginile originale de la Microsoft, varianta VL (Volume Licensing), adica pentru companii,
si nu contin modificari.

DAR poti foarte bine folosi pe viitor, (la o reinstalare ulterioara)
kitul oficial pus la dispozitie de Microsoft pe pagina lor.

Nu necesita activare, se poate folosi si fara o cheie (licenta) pe perioada nedeterminata.

Va aparea un mesaj in dreapta jos, si un altul in ecranul de Settings, insa sunt inofensive, nu expira nimic, nu iti e restrictionat nimic, decat personalizarea modului in care arata Windowsul.
(cu un mic trick poti totusi schimba Wallpaperul, si anume cu un viewer de imagini, precum IrfanView, XNview, etc)

| AnaIonescu39 explică (pentru NLS):

Ideea e sa nu aiba vreun virus sau cv.

| JicaContra a răspuns:

TeamOS sunt de incredere
DAR
daca ai windows 10 NU PREA VAD DE CE AI PUNE TEAMOS
pentru ca se pot lua cat se poate de originale direct de pe site-ul Mircosoft PE GRATIZ SI FARA CONT

cu toate ca link-ul asta NU pare la Mircosofti, TOTUSI, downloadul vine pe serverele Mircosoftilor:
https://tb.rg-adguard.net/public.php

deci, spune-i prietenului ca e BOU tongue

| AnaIonescu39 explică (pentru JicaContra):

Multumesc! Ii voi spune?