| Nurich a întrebat:

Buna seara TPU! Dilema este urmatoarea: aveam numerele salvate in telefon nu pe sim, iar telefonul meu vechi s-a spart. Acum, sunt curioasa cum as putea face rost de nr cuiva fara sa il cer? (pers respectiva are nr meu)
Una dintre modalitati in mintea mea, ar fi fost sa postez un status pe wapp cu optiunea "vizibil pentru toata lumea" dar am citit undeva pe internet ca as face-o degeaba deoarece trebuie sa ne avem salvati reciproc in agenda. Vreo idee?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa i ti scrii in agendă pe hîrtie toate numerele de telefon care le aveai salvate, trebuia sa te gîndesti ca se va strica telefonul, sau il pierzi sau ti l fură, sau salvate in cartela sim de ce nu le ai salvat? Asa am pățit si eu nu am salvat numerele de telefon din vechile telefoane sau cartele, si le am pierdut definitiv, acum le salvez in calculator am cont asociat telefon cu calculator si cînd adaug un contact nou el se adauga automat si pe calculator, daca persoana respectiva are numarul tau si tu numai ai numarul lui, cere l de la altcineva care il cunoaste, altă solutie nu ai, sau daca stii unde locuieste mergi la el si roaga l sa i ti dea numarul, ca l ai pierdut, tu din ce cauză nu vrei sa i ceri numarul de telefon? Daca tu l ai avut, numai el sau altcineva care il cunoaste are numarul lui te cunoaste si pe tine si i ti va da numarul, altfel pe whatsap sunt slabe șanse ca el sa se uite si sa i si dea seama ca tu esti aceea, esti fată? Ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am pățit la fel. Mi s-a spart un telefon și nu am mai putut recupera unele contacte.
Părerea mea e că nu prea mai poți să faci nimic într-o astfel de situație, numai să il ceri personal.

| OnlyDeagle a răspuns:

Nu ai ce face in aceasta situatie, insa pe vitor te sfatuiesc sa iti salvezi contactele pe un cont s.au daca esti pe Android poti folose folder securizat, astfel daca se mai repeta problema te salveaza cand intri in aplicatie cu acelasi cont gmail big grin