| AnaIonescu39 a întrebat:

Buna seara TPU! Frecventa memoriei mele ram este de 2666mhz dar in task manager spune ca am 2133mhz. De ce? Vreau sa precizez ca am un i5 9400.

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut/Buna
Probabil memoria ram nu functioneaza la capacitate maxima fiind setata pe 21333 mHz. De obicei se poate seta din bios frecventa manual sau poti cauta pe YouTube tutoriale sa vezi ce si cum.
See youwinking

| AnaIonescu39 explică (pentru Sekim):

Este setata pe auto in bios. Trebuie sa o modific? Nu vreau sa dau oc sau ceva.

4 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Https://askit.ro/......catorului/

Depinde și de ce model de placa de baza ai, ce producător, daca acea placa de baza suporta in primul rand 2666 mHz. Poți să pui și de 4500 mHz pe placa de baza, daca ea împreună cu profesorul nu suporta mai mult de 2133 mHz, va funcționa în limita in care poate.

| AnaIonescu39 explică (pentru Sekim):

Placa de baza este MSI B360 A Pro. Suporta 2666mhz. Am setat din bios. Acum imi arata in task manager ca functioneaza 2667mhz. E ok?

| Sekim a răspuns (pentru AnaIonescu39):

Da, ai reușit.