| 187VLAD a întrebat:

Buna seara TPU,
Mi-am facut un abonament de televiziune prin cablu digital si voi primi un receiver
pot conecta doua televizoare la el?
vreau sa imi pun unul in camera si altul in bucatarie
in ambele parti am in perete un slot pentru cablul tv
va intreb deoarece nu stiu sigur daca e de ajuns sa cumpar un cablu si sa conectez televizorul din bucatarie la slot-ul acela din perete sau trebuie sa il leg la receiver?

dau funda
multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Bara_Anton_1985 a răspuns:

Se poate conecta decât un televizor la un receiver. În schimb, la slot-ul din perete, dacă vine semnal de TV se poate conecta într-o parte receiver-ul (pentru o calitate mai bună) iar la celălalt slot un alt tv. Semnalul de pe cablu direct se poate împărți cu splitter de cablu coaxial dar din receiver nu, deoarece acela preia semnalul și îl interpretează și de acolo se și schimbă canalele.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de 2 decodoare, daca esti la rcs, primul decodor este in custodie, iar pe al doilea plătesti o chirie de 5 lei pe lună, asta era anul trecut la decodoarele humax, mergi si întreabă la orice casierie Rcs Rds din zona ta, si fetele alea i ti vor arăta oferta.

| mihaiion2 a răspuns:

Se poate imparti semnalul si de la receiver dar vei vedea acelasi program pe ambele televizoare iar programuil il poti schimba numai din camera unde ai receiverul.