| AlexSarariu a întrebat:

Buna Seara TPU! Mi-am luat de curand un ipod si vreau sa imi iau router wireless pentru wifi. Dupa ce imi cumpara routeru mai trebuie sa platesc in fiecare luna? Lamuriti-ma va rog dau funda!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iDangerous a răspuns:

Vrei să îl cumperi de unde? De la magazin sau de la reţeaua de la care ai internet? Dacă îl cumperi din magazine e mai scump. Eu mi-am luat router când am primit tabletă şi aveam nevoie de wireless. Am internet de la UPC şi când am cerut router mi-a prelungit contractul şi plătesc cu 10 lei în plus pe lună. Şi au mai adăugat câteva canale TV.

| Luminou a răspuns:

Desigur,iti platesti conexiunea. Daca nu, nu iti mai merge internetul.

| MariuSSer a răspuns:

Routerul wireless se foloseste pentru a conecta mai multe echipamente la aceeaşi reţea astfel încât ele să comunice între ele. Dacă ai nevoie ca toate aceste echipamente să foloseasca aceeaşi conexiune internet atunci ai nevoie ca routerul să îl conectectezi printr-un cablu la un provider de internet (rds, romtelecom, upc, dcs, etc.). Conectarea la internet presupune plata unui abonament lunar care poate porni de la 30 de lei pe lună.