| Deserth a întrebat:

Buna Seara TPU! Se merita sa trec de la UPC la Orange? Televiziune, internet fix si telefonie.In zona mea nu este fibra, renteaza prin satelit? Are ceva functii de replay sau de recorder mediaboxul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce tip si model de mediabox?
Daca nu ai fibra optica, Orange iti transmite internetul aerian, ca si semnalul de telefonie, deci viteza va depinde de nivelul si calitatea semnalului. Televiziunea prin satelit este aproape identica in pret, doar numarul si programelor difera.

| DaniTDCI a răspuns:

Daca ti-e inclusa si fibria optica atunci da, dar daca esti dintr-o zona mai indepartata nu te astepta la fibra prea curant

| Deserth explică (pentru Bula):

Am Horizon cel mai mare pachet, dar de la un timp ma enerveaza wifi este lent si pe anumite canale cum ar fi Pro2 se opreste imaginea in loc pentru.un secund, asa face la cateva minute, sau jumate de ora.Sa fie pierdere de semnal? Oare cauza ca am indoit cablul la usa putin? nu e deteriorat nu calca nimeni pe el.Acuma mu stiu cand am timp sa verific cumva semnalul ca sa nu chem degeaba echipa UPC.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Deserth):

Verifica intai nivelul si calitatea semnalului, inainte sa chemi baietii sau sa schimbi provider-ul.
Cat despre wi-fi: deseori se intampla sa deranjeze semnalul chiar si o cratita (sau alt obiect metalic) mutata in jurul caii semnalului direct.

| radu12346 a răspuns:

Treci pe rds rcs sau digi cum iar zice e prin vibra optica ai canale bune si internet de viteza buna zic eu mie mi se descarca cu 6, 7, 8 mega pe secunda. Si e si ieftin 52 lei pe luna.

| Deserth explică (pentru radu12346):

Eu la UPC am cu 5 lei pachet prono de programe si am 500 min.de pe fix pe mobil in europa si nelimitat in europa pe fix. Rds are din astea prono?, functii de inregistrat? minute in europa?