| NicolaeVL955 a întrebat:

Buna seara TPU! Vreau sa va intreb daca exista camere de supraveghere pentru timpul de noapte mai exact, fara infrarosu sau mai exact fara sa se vada vreun led aprins, deoarece nu vreau sa fie vizibile, doar sa inregistreze bine! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Tehnologia pe care o dorești nu a apărut încă pentru uz personal, numai militar.
Va trebui să așteptăm încă câțiva ani buni până primim această tehnologie.
În prezent, acele LEDs infraroșii sunt cele care ajută senzorul (camera) să vadă în întuneric, acest lucru face ca imaginea captată să fie alb-negru cu tente de roșu/roz.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

LED-ul care palpaie nu este in infrarosu. Unele camere au asemenea LED, altele nu. LED-urile in infrarosu se vad doar cu ochelari speciali sau lunete, binocluri speciale.

| JicaContra a răspuns:

"fara infrarosu"
DE CE FARA?!?
ochiul uman normal NU poate sa vada DELOC spectrul infrarosu
nu ma crezi, pune mana pe prima telecomanda, baga-ti ledul la 1 cm de ochi si apasa pe orice buton, vezi daca vezi ceva!