| Parazitu1990 a întrebat:

Buna Seara tuturor.Am o problema cu un laptop, modelul este Asus G51J Placa de baza G60J 3D.Problema este astfel:Am avut bios-ul facut praff,l-am reprogramat, dar de atunci nu imi mai functioneaza lumina de la tasatura cand apas Fn+F4, driverul este instalat, lumina de la tastatura este buna am probat-o cu un transformator de 5V,am legat conectorul pentru lumina,am masurat conectorul placii de baza,curent vine,Concluzia. Tastarura este Ok,Curent din placa de baza vine, sistemul de operare este instalat de o saptamana cu toate driverele de pe site-ul official la zi dar lumina tastaturii nu se aprinde, tastele Fn+F4 sunt functionale.Ce parere aveti despre caz?

1 răspuns:
| Benito2014 a răspuns:

Probabil este o intrerupere pe traseu. Verifica traseele cu un aparat de masura.Defectul, nu este din bios, asta cu siguranta. Daca nu se rezolva, alimenteaza lumina tastaturii din alta parte. In laptop sunt destule locuri cu 5 volti care sa aprinda lumina tastaturii.