| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor. Ma aflu in Grecia si nu pot face un abonament la internet deoarece imi trebuiesc multe acte pe care nu le am, si intrebarea me ar fi cum pot capta net de la o cafenea care e la 300 m distanta de mine? Ar fi bun un USB cu antena de genul acestuia http://www.ebw.gr/......E%AF%CE%B1

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Ar fi buna, depinde de aria de acoperire a sistemului Wireless emitator. Eu stiu ca emite cam 100m. Informeazate in privinta acoperiri Wireless.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Cine te-a mintit ca iti trebuiesc multe acte? Iti spun eu. ca sa inchiriez o casa, sa-ti cumperi o masina, mobila, sa-ti faci un cont la banca, sa iti faci un abonament la net etc, iti trebuie numai AFMI-ul si asta il scoti cu ajutorul buletinului de identitate sau pasaportul. Sunt de aproape 2 ani in Grecia si la fel mi-au zis multi la inceput ca imi trebuiesc "n" acte sa fac ceva, pana nu am sapat singura, am aflat ca o amarata de foaie imi trebuia care doveste ca sunt legal la greci, e numarul de inregistrare in randul populatiei. Cu toate ca acel document il primesti in aceeasi zi, numai 5 min iti rapesti din ziua ta.
Iar ca net, iti poti cumpara de la orice magazin ce au si pc-uri o antena stick. Eu am cumparat una la 15 euro si are viteza de 150. desi daca in cartierul tau nu captezi nici o retea necodata (cea care e cu semnul exclamarii), cauta pe net programe de spart codurile pentru retelele de net cu coduri. Desi daca ai o sala de net in zona ta, cu siguranta cu antena respectiva vei prinde semnal berechet, numai sa fie necodata conexiunea sa te poti conecta. Ori iti poti cumpara si antena stick de la Cosmote Internet On The Go, dupa care trebuie sa ti-l reincarcaci cu credit de 15 euro sau mai mult, desi la asta nu prea poti sa folosesti web-ul ori jocuri... se va consuma rapid creditul.