| Stefan33Pavel a întrebat:

Bună seara/ziua, eu nu lucrez și am cerut la un prieten niște bani împrumut și mi-a făcut transferul bancar, sa pune ca venit și trebuie sa plătesc ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imprumuturile nu sunt venituri, deoarece trebuie restituite, asa ca nu trebuie sa platesti impozitul pe ele, indiferent cate imprumuturi faci intr-un an si in ce suma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu plătești taxe pe împrumuturi de la prieteni

| dullcat a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic.Venitul e cel incasat lunar, nu cred ca te ia nimeni la intrebari pentru un singur transfer, mai ales ca nu esti angajat si nu prestezi servicii. Donatiile nu se pun.

| Stefan33Pavel explică (pentru dullcat):

Mi a trimit cam de 5 sau 6 ori, ba 600 de lei ba 800 de lei, etc si nu sa pune?

Răspuns utilizator avertizat