| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca cineva isi va lua putin timp din viata lui scumpa si ma va ajuta si pe mine putin, as fi f recunoscator pentru asta.
VOT + FUNDA

Acum cu cateva zile in urma am cumparat un 'Router wireless -Zyxel NBG-416N' (de la eMAG) in speranta de a se putea conecta prin unde radio/cablu ethernet la un modem Huawei HG658 net de-la clicknet romtelecom.

Problema e urmatoarea eu am instalat routerul la o distanta de circa 50-90 M de modemul de la clicknet - si am trass cablu LAN sau rj45 nu stiu chiar denumirea lui dar in fine. am cablu tras si l-am testat la un pc si imi merge netu insa cand il bag la router nu merge, am facut totul correct cu cablajul... cablul care vine de la net l-am puss la wan si am atasat inca un cablu care face conexiunea intre pc si router buun intru in meniu si dau click la wizard urmez pasi next next finish si nimic... am incercat sa caut si sa ma conectez prin wireless insa am constatat ca nu are nici un feature care sa imi permite asa ceva. Pe google am mai facut niste search-uri de a rezolva problema asta dar n-am gasit nimic asemanator.

daca exista vreun geniu pe accest site il rog frumos sa ma ajute cu cateva sfaturi de a rezolva dilema. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| BigCode a răspuns:

Bun venit pe tenebrul taram al router-elor. Am avut o problema similara cu un router (netgear de data asta) asa ca iti voi explica in detaliu cum sa o rezolvi.
1) Conecteaza toate cablurile astfel:
-- Cablul care iese din modem [si il pui in mod mormal la PC] (RJ-45) il pui in router pe intrare. cred ca ca portul se numeste WAN dar nu sunt 100% sigur. Pe al meu portul de intrare este diferentiat (colorat galben) pe al tau portul este colorat albastru (din ce am vazut pe net).
-- conectezi un port LAN cu port-ul de la PC.
2. Pornesti modemul, astepti 1-2 minute apoi pornesti PC-ul
3. Bagi CD-ul de instalare in blender (glumesc) apoi deschizi un browser gen Chrome sau Firefox (merge si IE dar mult mai greu) si accesezi www.routerlogin.net De pe aceasta adresa se pot modifica setarile la router (practic e un panou de control) ti se va cere un user si o parola. Valorile implicite sunt admin si password (daca le cauti gasesti pe router o eticheta mica pe care sunt scrise).
4. trebuie sa iti faci setarile de aici pentru ca sa iti mearga net-ul.
din nefericire pana aici pot sa te ghidez pe sigur. Trebuie sa iti setezi tipul de conexiune(la mine apare pe o coloana in stanga sub denumirea Basic Settings) deoarece ai un modem banuiesc ca nu folosesti un utilizator si o parola sa te conectezi. Setezi la IP adress Get automatically from ISP si la adresa MAC folosesti "use computer MAC adress".
Daca setarile astea nu merg conecteaza-te direct la modem (ca sa ai net) mergi la Control Panel -> Network and Sharing center -> Manage network connections dai click dreapta pe conexiunea pe care o ai (probabil in sectiunea Broadband) -> Properties tab-ul Networking selectezi IPv4 apoi click pe Butonul Properties properties. De acolo copii IP-ul si DNS-ul si le pui pe router (repeti primii 3 pasi si selectezi Use this IP adress respectiv Use this DNS). Sper sa te descurci si lasa-mi un raspuns daca a functionat.
Bonus: tot de aici poti vedea si proprietatile la wireless, seta parola si ID-ul retelei, tipul de securitate; Poti activa statisticile si vezi cam cat trafic faci zilnic/lunar si cat stai pe net etc.

| YingYang a răspuns (pentru BigCode):

Salut! Am o intrebare - aici "accesezi www.routerlogin.net De pe aceasta adresa se pot modifica setarile la router (practic e un panou de control) ti se va cere un user si o parola." te referi la adresa 192.168.x.x nu? sau exista vreo comanda ascunsa la routere de care nu am auzit eu pana acum? oricum am sa incerc asta.

si aici "Setezi la IP adress Get automatically from ISP si la adresa MAC folosesti "use computer MAC adress". daca vreau de ex sa mai conectez cateva device-uri nu trebuie sa fac acceasi pasi cu MAC-ul; nu? EX ma conectez cu telefonul la router, sau conectez inca un pc prin LAN, nu trebuie sa introduc si de la acel PC MAC-ul sau da?
Si mai e ceva. la modemul de la clicknet am acolo 4 port uri LAN in 1ul din el am conectat 1 pc si in al 2lea il am pe router si am wifi ul activat, ca se mai conecteaza cateodata un amic de al meu asta nu afecteaza ceva sper de nu ma pot conecta cu routerul ce parere ai?

hmm... sunt in ceata daca ai putin timp te as ruga saimi scrii daca poti ca nu prea imi dau seama cum sa rezolv treaba asta si ar fi f important sa termin cu a ca nu mai am timp, daca ai avea chef sa imi raspunzi m as bucura mult MERSI oricum.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu am inteles perfect problema ta.
Ocium, primul sfat e sa arunci cd-ul ala ca in genral configurarea din cd face mai multe probleme.
2. Din ce am inteles din text, la tine e o problema deoarece nu ai configurat corespunzator router-ul(ma refer la zyxel).

| TelekomRO a răspuns:

Buna!
Acest tip de solicitari specializate pot fi tratate prin apel la numarul Asistenta IT 0903903903 - detalii despre tarifare aici: http://www.romtelecom.ro/asistenta/asistenta-0903903903
Multumim

| YingYang a răspuns:

Multumes pentru raspunsuri!

Am sa mai adaug cateva detalii.
Pe scurt
vreau sa trimit net de la Modemul A la Router B prin folosirea a unui cablu RJ45 LAN care va parcurge vreo 80-90de metri, si ideea e ca nu sunt destul de inteligent ca sa configurez routerul acela. stiu doar sa zicem asa the basic's Pe CD Nu exista nicio configuratie ci doar cum sa montam antena si cablul intre ruter si pc.

exista ceva mod de operare si nu stiu care e mai buna pentru situatia asta voi ce ziceti- Route ori Access Point?
il-am momentan pe router, am sa fac niste poze despre meniu-l lui si sa le incarc pe net sa le vedeti poate o sa aflam mai multe asa, daca sunteti dispusi sa ma ajutati ar fi superb oricum mersi mult.

| BeatriceL90L a răspuns:

Si eu mi-am luat un ruter de la Digi. La fel ca tine am facut tot ce scria. Ca sa functioneze corect, n-as vrea sa te induc in eroare dar eu i-am sunat si un domn m-a indrumat ce sa fac. Este vorba de o adresa, un port al lor, si acolo te loghezi. Acea sdresa se afla pe una din actele ce le-ai primit cand ai cumparat ruter-ul de la ei. Cel mai bine, fa ca mine si suna-i!

| BigCode a răspuns (pentru BeatriceL90L):

Problema este ca sunt persoane care vor sa-si puna Wi-Fi in casa chiar daca ISP-ul nu ofera serviciul. Adresa la care te referi este fie routerlogin.net fie http://192.168.1.1/