| Hela a întrebat:

Buna! Sper sa ma poata cineva ajuta. mi am cumparat un telefon acum cateva luni si de cand l am cumparat, am o problema. Nu primesc notificarile pe nicio aplicație pe care o am, fie Facebook, skype, whatsapp decat in momentul in care pornesc aplicatia. Stie cineva daca problema se poate rezolva din setari sau din sistem sau ce ar trebui sa fac?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din setari se poate rezolva totul, fiindca telefonul nu are nimic.

| Hela explică (pentru Violleta2022):

Avand problema asta de cand l am cumparat, ma gandesc la orice situație

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hela):

Un telefon nou nu vine cu setari puse pe el, probabil ca ai facut tu modificarea fara sa realizezi.
Da telefonul unui prieten de incredere, care se pricepe la setari, pentru ca sunt niste chestii simple de schimbat, daca tu nu poti sa le schimbi.

| Hela explică (pentru Violleta2022):

Nu am umblat in setari happy si nu e primul smartphone pe care l am achizitionat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hela):

Atunci da telefonul cuiva care stie sa umble la setari sa-ti schimbe setarea cu notificarile, ca-i foarte simplu de altfel. vad ca ti s-au dat chiar instructiuni mai sus, cum poti sa tii le schimbi singur.

| NotNamed a răspuns:

Verifica sa nu ai cumva modul "nu deranjati" sau ceva de genul. Verifica si permisiunile de afisare al notificarilor. Daca nici asa nu merge habar nu am ce e.

| Hela explică (pentru NotNamed):

Mie imi apar notificarile o scurta perioada de timp, dar daca nu deschid aplicatia in mod regulat, nu imi mai afiseaza. Deci cred ca e o problema la sistem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Trebuie sa activezi notificarile pentru aplicatii din setarile telefonului.
Ar trebui sa urmezi pasii acestia :
- setari;
- aplicatii;
- alegi aplicatia cu pricina;
- notificari;
- permitere notificari (este un buton stanga-dreapta de genul on-off).

Revino cu un feedback.

| Hela explică (pentru anonim_4396):

Pai, la toate aplicatiile sunt notificarile on si la anumite aplicatii am pus off, apoi am apasat sa fie on

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hela):

Atunci mai ramane sa fie direct din aplicatie.
Pentru whatsapp de exemplu mergi in setari->notificari->Tonuri in conversatii sa fie activat(acelasi buton on-off) si activat si Notificari cu prioritate mare(acelasi buton on-off).
Pentru Facebook messenger e similar, mergi la setari si cauta notificarile.

| Hela explică (pentru anonim_4396):

O alta problema ce posibil are legatura cu asta. Cand scriu un mesaj pe messenger deschizand bulinuta aia de apare, scriu mesajul si mi se închide brusc. Tocmai am facut ce mi ai spus si mi-a aparut bulinuta de la notificari si mi s-a inchis in timp ce scriam mesajul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hela):

Da-i un restart la telefon.

| Hela explică (pentru anonim_4396):

Nu. Tot aceeasi problema cu notificarile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hela):

Permisiuni acordate?
Setari telefon -> aplicatii -> permisiuni -> on la toate?
Daca nici asta nu e, am epuizat toate variantele.
Poti sa incerci sa dezinstalezi si sa descarci sa instalezi iar.

| Hela explică (pentru anonim_4396):

Am specificat ca problema cu notificatile o am de cand am telefonul. de asta cred ca e din sistem si nu din setari. setarile sunt default, on la toate

| Tokyo44 a răspuns:

Din setările telefonului.
Bănuiesc ca ai Android

| Hela explică:

Doar* nu "
decât"