| AnaMN a întrebat:

Stie cineva un magazin Kaspersky in Bucuresti? Am inteles ca este unul pe la Piata Unirii... unde anume?

Răspuns Câştigător
| AlcolicSmile123 a răspuns:

Bitdefender: http://www.bitdefender.ro/solutions/total-security.html ( pe site-uri sunt mai scumpe ) si bitdf, ofera un serviciu in lb. romana.
Kaspersky: http://www.kaspersky.ro/magazin.
Sunt la fel de bune dar bitdefender putin mai specializat.

52 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Intri aici maps.google.com si scrii kaspersky Bucuresti iti apar cateva

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Incearca un BitDefender. E mult mai bun, e romanesc si votat cel mai bun antivirus in totii anii, cu toate cerintele indeplinite. Pe mine m-a costat 65 de lei pentru. un an pentru. un singur calculator. Se gasesc la magazine specializate in calculatoare la Hypermarket-uri sau poti sa comanzi de pe net.

| AnaMN explică (pentru AlcolicSmile123):

L-ai instalat deja? Am vrut sa iau Bitdefender, dar toti au spus ca e bun insa incetineste mult.Ce calculator ai si cum iti merge? happy

| AnaMN explică (pentru AlcolicSmile123):

Si totusi, stii un magazin Kaspersky? M-ar ajuta mult pentru unele informatii.

| suntserios a răspuns (pentru AnaMN):

Nu cred ca exista asa ceva. antivirusul il gasesti in orice magazin de electronice

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AnaMN):

Da l-am instalat si mergea perfect. Si am un Samsung syncmaster. Mergea perfect nu imi incetinea nimic. Bitdf, kasp nu incetinesc, cele ce intinesc sunt: avira, panda, avg si altele. Probabil ca acei prieteni au un calculator mai vechi.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AnaMN):

Se gasesc la magazine specializate in calculatoare la Hypermarket-uri sau poti sa comanzi de pe net.

| AnaMN explică (pentru suntserios):

Am fost la un magazin de electronice si am intrebat o chestie.N-a stiut sa imi zica si a spus sa ma duc pe la Unirii la magazinul lor. Poate stia gresit.
Pe siteul de la kaspersky la 2014 scrie ca pentru 64 bit " Unele caracteristici ale produsului funcţionează numai pe sisteme de operare pe 32 de biţi". Voiam sa stiu care sunt acele caracteristici.

| AnaMN explică (pentru AlcolicSmile123):

Multumesc. Da, cel mai probabil au calculator vechi.

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Samsung Syncmaster este un monitor, si ce treaba are monitorul cu antivirusul? Cum mai ziceam, esti varza.

In ce priveste antivirusii, avast este gratuit si foarte bun. Dar deh, cei cu fite daca nu dau bani pe ceva se simt inferiori...

| AnaMN explică (pentru LucianStroe):

Nu este vorba de fite. Am probleme cu virusii de ani si ani.Mi se strica repede pentru ca nu stiu sa ma apar de ei prea bine. Deci decat sa dau bani pe un calculator nou prefer sa dau mult mai putin pe un antivirus si am rezolvat treaba.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Tu ai problema, iti trebuie un psiholog, esti un hater. Omul ala m-a intrebat pe ce calculator am rulat antivirusul. Ce ai fi vrut sa zic? Tu ce calculator ai ma?

Avast e o porcarie l-am instalat si cand am vazut ca astept mai mult de 5 secunde sa se deschida Mozilla, l-am dezinstalat pe loc. Si nu sunt cu fite. Dar Bitdefender e chiar cel mai bun.

| LucianStroe a răspuns (pentru AnaMN):

Repet: avast este GRATUIT si este FOARTE BUN.

Daca nu iei in seama sfaturile, de ce mai pui intrebari?

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Repet: Samsung Syncmaster nu e calculator, e monitor.

Iar avast nu e in nici un caz responsabil de faptul ca ti se deschide tie Mozilla in 5 minute, ci configurarea proasta a calculatorului. Stii vorba, cum e stapanul asa sunt toate ale lui.

| AnaMN explică (pentru LucianStroe):

Nu te-am intrebat de un antivirus. Nu te-am intrebat pe tine care este bun.
Am intrebat doar daca este vreun magazin Kaspersky in Bucuresti!

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Repet: TU ce calculator ai?

Iar cand aveam Bitdefender, Mozilla se deschidea intr-o secunda secunde, cu Avast 5 secunde fara antivirus in 0.5.

| LucianStroe a răspuns (pentru AnaMN):

Ai pagina lor de internet si poti gasi acolo numarul de telefon la care sa suni si sa-i intrebi direct pe ei. Oricum, din ce se vede pe site, si din ce poate cu usurinta gandi un om normal, ar fi ridicol sa existe un magazin Kaspersky.

Dar de ce simplu cand se poate complicat?

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Nu e subiectul discutiei ce calculator am eu. In particular, acum scriu de pe un laptop Toshiba.

Oricum, daca tu ai calculator Samsung Syncmaster, e clar laughing

| AnaMN explică (pentru LucianStroe):

Ce nu intelegi ca de acel magazin Kaspersky mi-a spus unul de la un magazin de electronice.Si mi se parea ciudat sa existe.Nu stiam ca exista. De aceea am intrebat aici fiindca e mai simplu. Am gasit oricum numarul lor de telefon.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Explica tu cum ai vrea sa-i zic. Si daca ai calculator, de care ai?

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Faci diferenta intre un calculator (sau computer) si un monitor? Stii care e unul si care e celalalt?

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Cati ani ai? Esti foarte incapatanat si imi pierd timpul cu tine.

FUCK OFF.

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Mda... am 46, iar daca as fi fost tac-tu acum ti-ai fi luat deja si 2 peste bot.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Pari un fel de comunist. Si dupa cum comentezi ai fi de 14-16 ani. Hater. Si cum zici tu, ca ai 46 de ani, de ce stai pe internet? N-ai un Job? A da, am uitat ca va place sa va spionati copii si sa nu le lasati un pic de intimitate macar pe internet. Eu nu am ghinionul asta.

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Habar n-ai nici ce e aia comunist, cum nici ce e ala calculator nu stii. Dai din degete pe taste aiurea in loc sa pui mana sa inveti. O sa ajungi sa freci parbrizele la semafor pentru 20 de bani, desteptul lumii cu calculator Samsung Syncmaster laughing)

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Vad ca au facut destul de tembel site-ul, chiar zice ca unele feature-uri nu merg pe 64bit dar nu mai zice care sunt alea. In versiunile vechi stiu ca zicea.
Restrictions on 64-bit operating systems:

Safe Run for Websites does not work on computers running under Microsoft Windows XP Professional x64 and works with restrictions (no COM-objects can be created) on computers running under Microsoft Windows Vista x64 and Microsoft Windows 7 x64.
Safe Run for Applications does not work on computers running under any 64-bit operating system.
Password Manager does not support 64-bit applications on all 64-bit operating systems.
Asta in cazul lui Kaspersky Pure.

Pentru internet security vechi http://support.kaspersky.com/6341
Safe Run for Applications, the component of Kaspersky Internet Security 2012, doesn’t work with Microsoft Windows XP / Vista / 7 x64.
Safe Run for Websites, the component of Kaspersky Internet Security 2012, doesn’t work with Microsoft Windows XP x64, and works with limitations on Microsoft Windows Vista x64 and Microsoft Windows 7 x64.

In versiunea 2014 nu mai mentioneaza asta http://support.kaspersky.com/10030 desi pe site-ul lui apare stelula cu chestia aia. Deci e un mister :)) instaleaza varianta trial si vezi daca merge sau nu. Oricum chestia aia nu e atat de vitala.

Iar daca vrei Kaspersky antivirus doar http://support.kaspersky.com/6632 asta sigur trebuie sa mearga, nici versiunea veche nu zice nimic, deci in concluzie nu are deloc "safe run" sau altceva care sa nu mearga pe 64bit.

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Da, si daca urmez o facultate ajung vanzator in Romania. Informeaza-te viitorul este tehnologia. Ca m-ai innebunit cu calculatorul, ziceti dumneavoastra ( sa nu zici ca nu am pic de respect ), daca va credeti mai destept ca mine in ale calculatoarelor, unde pot afla ce calculator am tongue eu doar am presupus tipul calculatorului si da, asa e, e un monitor. Bine, e un calculator SAMSUNG.

| CinevaNou a răspuns (pentru LucianStroe):

Poate si-a instalat antivirusul in monitor, de aia nu mai vede virusi deloc laughing

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Tehnologia nu se invata la coada vacii desteptule, ci tot la facultate. Nu cu ochii in "calculatorul" Samsung Syncmaster ( laughing ) dand "sfaturi" din inalta-ti pricepere.

| LucianStroe a răspuns (pentru CinevaNou):

Si poate de-aia ii pleaca Mozilla in 5 minute, ca la ce procesor o avea monitorul ala...

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru LucianStroe):

Stiu, dar cum am zic urmezi o facultate si ajungi vanzator. Si un om in varsta nu si-ar petrece timpul liber contrazicandu-se cu un " copchil " de 14 ani. Asa ca, AU REVOIR!

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Vreau Kaspersky Antivirus 2014 sau 2013. Voiam 2014, dar cu astia 64 bit e complicat...
https://www.bestantivirus.ro/kaspersky_anti-virus_2013-P75
http://www.kaspersky.ro/anti-virus#tab3
Ai vazut astea nu? La cerinte de sistem. La 2013 nu are nimic, e totul ok. La 2014 e problema. O sa sun la ei pentru mai multe detalii, poate ma lamuresc.
Am instalat trialul 2014 dar a mers foarte greu.A trebuit sa reformatez calculatorul ca sa isi revina.
E mare lucru daca nu are safe run?
Si 2013 e bun nu?

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Chestia aia cred ca au lasat-o aiurea ca prea apare pentru toate. Daca te uiti la ce ti-am dat mai devreme, kaspersky antivirus 2012, 2013 si 2014 n-au incompatibilitati pe 64bit. Si site-ul care zice asta e tot al lor...

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Http://support.kaspersky.com/kav2014#requirements
La adresa asta te referi nu?
La 2014 scrie ca e complet compatibil.Aici nu mai are nicio steluta. Si la 2013 la fel.
Deci intr-un loc scrie ceva in altul altceva, si tot siteul lor este.:)) Superb!
Cel mai sanatos cred ca este sa iau 2013.Nu? Ce mai conteaza ca nu e atat de actualizat, tot bun e.

| CinevaNou a răspuns (pentru LucianStroe):

Dar poate chiar are doar monitor fara unitate, asa cum au aia prin laboratoare si spitale, de is facute special la comanda ca sa lucreze cu X aparat si sa ocupe cat mai putin spatiu... si noi radem de el degeaba laughing

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Doar internet security are safe run, si asta normal ca costa mai mult, mai si ai alte chestii in plus daar nu stiu cat de mult poate sa te ajute. Adica si avast free are safe run, numai ca ei ii zic sandbox.
Safe run iti permite sa rulezi aplicatii intr-un mediu virtual, adica daca rulezi o aplicatie in safe run si ea se apuca sa-ti stearga tot windowsul, aplicatia respectiva vede ca iti dispare windowsul dar in realitate el nu pateste nimic.

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Da laughing e cam ciudat, inainte erau mai seriosi.
Mereu e mai bine sa-l ai pe ultimul.Il mai optimzeaza, mai baga ceva nou. Si pana la urma or sa renunte complet la astea vechi si tot trebuie sa bagi 2014

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Stiu ca renunta la un moment dat. Insa ti-am zis, am descarcat KAV 2014, trial, si a mers foarte greu. Nu as vrea sa il iau si sa nu mearga. E normal sa nu mearga bine o varianta trial si cea cu licenta sa fie buna?
Daca imi iau 2013 pentru un an, o sa scoata 2015.La anul poate o sa fie mai bun 2015 sau nu imi mai iau deloc Kaspersky.
Supravietuiesc si fara safe run, nu e chiar asa necesar din cate am inteles, nu?

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Eu sincer as alege un antivirus free, nu e ca si cum astea platite iti ofera cu mult mai multa protectie.
Nu e normal ca varianta trial sa mearga prost si aia intreaga bine, e acelasi program pana la urma, numai ca in cazul licentei ii bagi un cod in plus.
O sa remedieze problema in 2014, ca pana apare 2015 sigur mai lanseaza patch-uri pentru el, plus ca daca te pricepi poti sa-i dezactvezi scanarile automate. Stiu ca si pe mine ma incetinea urat, ajunsesem sa ii scot toate scanarile automate(rootkit scan la pornire, quickscan la pornire) ca imi mergea ca naiba vreun sfert de ora dupa ce porneam pc. Pana la urma am renuntat complet la antivirus si imi merge ca si cum as avea alt pc laughing
Dar daca zici ca iti mergea prost si dupa ce ai dezinstalat kaspersky mi se pare foarte foarte dubios...
Si poti sa traiesti si fara safe run, dar nu strica sa fie... mai ales cand avast ti-l ofera pe gratis. si cred ca si alti antivirusi free au.

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Dar kaspersky 2014 merge si cu licenta de 2013, deci poti sa-l mai incerci din cand in cand, daca iei 2013 si te plictisesti de el.

| LucianStroe a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Macar sa ajungi tu sa urmezi o facultate... Din pacate slabe sanse, deci nici vanzator n-o sa ajungi. Cum ziceam, frecat parbrize la semafor.

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Da,niciun antivirus nu e prea bun pana la urma. Totusi credeam ca daca dai bani pe el te apara mai mult de virusi.Eu am avut probleme cu virusii dintotdeauna.Parca ii atrag pe toti :))
Zici ca la tine mergea greu? Cunosc pe cineva care are KAV 2013 si zice ca ii merge bine, iar calculatorul nu e chiar nou.
O sa descarc trial de la 2013, ca pe asta nu l-am incercat.
Ma gandeam ca poate fiindca e trial nu merge asa bine...dar daca zici ca ar trebui sa mearga bine atunci incerc si 2013 apoi vad daca cumpar sau nu.
Multumesc mult de informatii.
Si doar ca sa fiu sigura in cazul in care nu o sa mearga nici trialul asta.
Siteul asta e partener kasperksy. https://www.bestantivirus.ro/trial
Deci ar trebui sa fie bun, nu? 2014 il descarcasem de pe siteul kaspersky, dar nu gasesc si 2013 acolo.

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Are vreo legatura faptul ca eu nu aveam activat Windows Installer cand am pus trialul?
Trebuie sa fie activat si la trial?

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Da, ar trebui sa fie bun. Nu cred ca erau aia in stare sa-l modifice in vreun fel incat sa nu mearga ca cel de pe site-ul oficial.
Iar in cazul meu a fost cu Kaspersky Internet security 2011, cand a aparut prima data(asa cum ai patit si tu acum cu 2014) imi mergea atat de oribil incat imi bloca pc-ul si nici nu era chiar atat de varza pc-ul incat sa zic ca merita, plus ca optiunea cu rootkit nu putea fi dezactivata decat daca instalai un skin facut de un utilizator, altfel nu-ti aparea la setari(asta a fost primul semn ca se impute treaba). Au facut si ei vizibila optiunea asta abia in versiunea 2012...
Vad ca au scos linkurile la versiunile vechi, inainte le pastrau o vreme. Aiurea:|
Uite ultima versiune de 2013 http://products.kaspersky-labs.com/......N_4540.exe

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Nu cred, daca nu aveai activat windows installer nu s-ar fi instalat deloc. Dadea eroare. Varianta trial o activezi cu licenta trial(30 zile) care e gratis, apoi cand cumperi licenta poti s-o activezi direct cu codul obtinut, fara sa mai reinstalezi.

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Multumesc mult de tot!

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Nu cred ca este activat windows installer. Am dat la local services si nu scrie running in dreptul ei. Asta nu inseamna ca e dezactivat?

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

As mai avea o intrebare si apoi te las, deja te-am retinut prea multhappy
Windows firewall poate sa fie activat in timp ce am kaspersky antivirus? Sau e mai bine sa il dezinstalez si pe ala inainte?

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

Eu nu prea am avut parte de virusi, de aia am si renuntat asa usor. Nu obisnuiesc sa instalez sau sa descarc toate prostiile gasite pe net sau primite de la altii si nici pe site-uri/link-uri dubioase nu intru. Si in 2 ani si ceva n-am luat nimic... am doar malwarebytes free care il pornesc manual ca sa mai dau cate un scan ocazional, si n-am agatat nimic pana acum sad
Daca intri si descarci toate chestiile care le gasesti nici cel mai bun antivirus nu te salveazabig grin cel mai bun antivirus e utilizatorul

| CinevaNou a răspuns (pentru AnaMN):

WIndows installer porneste automat cand instalezi ceva, nu trebuie sa apara ca fiind running mereu, el de obicei sta in idle cand nu instalezi nimic.
Windows firewall nu se poate dezinstala, ci doar dezactiva, dar nu umbla la el ca ti-l aranjeaza kaspersky cum vrea. Stiu ca internet security ti-l dezactiva automat pe cel din windows ca folosea unul propriu, daca e antivirus doar s-ar putea sa ti-l lase pornit pe cel din windows.
Windows defender poti sa-l dezactivezi, nu stiu daca umbla kaspersky la el ca eu il dezactivam imediat dupa ce instalam windows.

| AnaMN explică (pentru CinevaNou):

Nu descarc orice.Insa intru cam pe orice linkbig grin Am incercat sa ma feresc, dar tot degeaba, se lipesc de minelaughing
Vad eu ce fac, multumesc mult happy

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru AnaMN):

Bitdefender: http://www.bitdefender.ro/solutions/total-security.html ( pe site-uri sunt mai scumpe ) si bitdf, ofera un serviciu in lb. romana.
Kaspersky: http://www.kaspersky.ro/magazin.
Sunt la fel de bune dar bitdefender putin mai specializat.