| Marya_Alexa_1998 a întrebat:

Stiti cumva cum pot gasi un driver pentru un stik romtelecom USB Modem ADU-510L? VA ROG FRUMOS!

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Pare rau, dar daca specificai de la inceput ca ai Windows 7, era mult mai usor.
Uite ce trebuie sa faci:
1. Dupa ce conectezi modemul in portul USB, copiaza de pe el toate fisierele intr-un folder nou (pe desktop de exemplu). Dupa ce ai copiat toate fisierele in noul folder, dai click dreapta pe "StartCD. exe" si alegi "Compatibility" unde bifezi "Run this program in compatibility mode for" iar in lista de compatibilitati, alegi "Windows XP (Service Pack 2)".
2. Dupa ce ai realizat pasii de la punctul 1, dai dublu click pe StartCD. exe", lasi bifate optiunile "Install Modem Driver" si "Install Clicknet Mobile" iar dupa ce se instaleaza programul, dai restart.
Cand te conectezi, folosesti iconita de pe Desktop "Clicknet Mobile".

6 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Pentru a instala modemul ADU-510L urmează instrucţiunile :
1. Conectează modemul USB la calculator. Dacă driverul nu este instalat, aplicaţia Modem Package Installer va rula automat.
2. Selectează limba de instalare.
3. Apasă butonul OK pentru continuarea instalării.
4. Lasă bifate opţiunile Install Modem Driver şi Install Clicknet Mobile după care apasă pe Next.
5. Următoarea fereastră afişată permite alegerea directorului destinaţie pentru instalarea programului. Directorul destinaţie propus: C:\Program Files\ Clicknet Mobile. Îţi recomandăm să nu schimbi acest director şi să apeşi pe Next pentru a continua.
6. Selectează opţiunea Restart Now pentru a reporni calculatorul după care apasă butonul Finish pentru a finaliza instalarea programului.
7. Pentru conectarea la Internet rulează iconiţa Clicknet Mobile aflată pe Desktop-ul calculatorului

Deci nu prea ai nevoie de driver, pentru ca acesta va rula automat in momentul in care bagi stick-ul intr-un port USB. Daca nu ruleaza automat, inseamna ca este instalat. Verifica in Device Manager daca este instalat.

| Marya_Alexa_1998 explică (pentru JustCosmin):

Asa stiu si eu. am cd. dar e doar pentru W 200, vista si xp.si eu am W 7.

| Marya_Alexa_1998 explică (pentru JustCosmin):

Pai CD-ul suporta numai Windows 2000, XP si VISTA, si eu am Windows 7.

| Marya_Alexa_1998 explică (pentru JustCosmin):

Multumesc!

| iuliusman95 a răspuns (pentru JustCosmin):

Si pentru windows 8? inca nu au facut driver? pentru ca eu am incercat sa instalez si nu imi merge, da eroare...

| JustCosmin a răspuns (pentru iuliusman95):

Pentru Windows 8 nu. Probabil vor scoate ceva compatibil, dar sunt multe routere/modem-uri care nu sunt compatibile cu Windows 8 si se lucreaza la partea de compatibilitate. Asa era si cu Windows 7 cand a aparut, nu gaseai mai nimic sa fie compatibil cu el, se luau multe programe de la Vista.

| JustCosmin a răspuns (pentru Marya_Alexa_1998):

Pare rau, dar daca specificai de la inceput ca ai Windows 7, era mult mai usor.
Uite ce trebuie sa faci:
1. Dupa ce conectezi modemul in portul USB, copiaza de pe el toate fisierele intr-un folder nou (pe desktop de exemplu). Dupa ce ai copiat toate fisierele in noul folder, dai click dreapta pe "StartCD. exe" si alegi "Compatibility" unde bifezi "Run this program in compatibility mode for" iar in lista de compatibilitati, alegi "Windows XP (Service Pack 2)".
2. Dupa ce ai realizat pasii de la punctul 1, dai dublu click pe StartCD. exe", lasi bifate optiunile "Install Modem Driver" si "Install Clicknet Mobile" iar dupa ce se instaleaza programul, dai restart.
Cand te conectezi, folosesti iconita de pe Desktop "Clicknet Mobile".