| Kasya a întrebat:

Buna!
Sunt hotarata sa imi cumpar o unitate noua anul acesta dar nu stiu exact ce sa aleg.Navighez mai mult pe internet, Youtube si imi ajunge un joc sau doua.Mi-as dori o unitate mai scumpa, intre 25-30 de milioane.Ce sa aleg dintre acestea?
1.Procesor: Intel Core i7( i9 e mai scump), Nvidia GTX sau AMD Ryzen?
2. Tipul de stocare: HDD, SSD, HDD+SSD si de cat?(HDD-1 sau 2TB; SSD format M2-250GB?)
3.Viteza de rotatie: 5. 400rpm sau 7. 200rpm?
4. SATA3 si USB 3.0?
5.Memoria RAM prefer sa fie de 8GB.
6.Placa video integrata sau dedicata? Cea dedicata este mai mult pentru jocuri nu? Si exista riscul supraincalzirii.
7.Doresc sa am unitate optica.
8.Frecventa viteza: 3, 5Ghz, 4.0 Ghz?
9.Nuclee procesor: cu cat sunt mai multe cu atat mai bine. (6 sau 8?)
10.Memoria cache: L1?
11.Socket: AM3+?
12.Cooler?
Pot alege SSD+HDD sau doar SSD? Am inteles ca ruleaza mai bine daca le am pe amandoua.
Sunt pasionata de fotografie si o sa am foarte multe poze.

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. In functie de generatie, conteaza ce si cum. Un i7 e destul. Totusi, datorita preturilor ridicate, in 2.500 - 3.000 ron nu prea poti sa te incadrezi cu un i7, d'apoi un i9. La placa video, e discutabil, poti opta pentru orice doresti.
2. Un ssd m2 sau sata (preferabil m2 sa-ti ocupe mai putin spatiu) la 250 gb e suficient alaturi de un hdd la 1 tb
3. 7.200 rpm sigur (gasesti la 200 ron un hdd de 1 tb)
4. Sunt 2 chestii diferite, oricum o sa le ai pe amandoua.
5. 8-16 gb preferabil dual channel pe cel putin 2400 chiar 3000 mhz.
6. Placa video dedicata; e ok si una integrata, dar dedicata iti aduce un fps mult mai mare si, cum spui tu e "mai ok pe racire".
7. Se rezolva, sa ai o carcasa sa permita asta si se rezolva.
8. Depinde ce model si ce procesor compari, logic ca o frecventa mai mare te ajuta in jocuri, dar daca folosesti multitasking, nucleele te vor ajuta.
9. Da, e ok si-un quad daca tragi la procesor mare, d'apoi 6 sau 8.
10. Nu iti trebuie un cache anume
11. Daca te duci pe AM3+ inseamna procesor ryzen
12. Daca vrei sa-l suprasoliciti, e ok o racire bazata pe socket, procesor si cerinte.
Poti alege ambele.
Ai in mesaj daca ai nevoie de ajutor, sa-ti personalizezi configuratia.

| Kasya explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de ajutor.

| RAY a răspuns:

1,Nvidia GTX 1050 macar
2, ssd pentru windows, hdd pentru date
3, hdd pentru date poate fi si de 5400 rpm, dar obligatoriu un ssd
4, da, exista si usb3.1
5,ok
6,dedicata =categoric,desi in mare parte a timpului cea integrata este folosita, ma refer pe Youtube, filme online, cea dedicata e pentru jocuri, programe de editare
7, ok
8, depinde si de generatie, nuclee si de mai multe lucruri nu doar de frecventa
9, da si nu, ele se activeaza cand e nevoie de ele, dar in principiu e bine
10, sa fie cat mai mare, aia e cea mai rapida memorie dar si foarte scumpa
11, da
12, cpu, gpu, carcasa, pe carcasa sa fie in interior, ventiliatia este extrem de impotanta
da ambele ssd =windows, hdd =pentru date

| NLS a răspuns:

Da detalii exacte despre gaming, (ce jocuri si ce rezolutie are monitorul pe care il folosesti. Deasemenea, e indicat sa specifici daca doresti in viitor un monitor mai mare/ respectiv cu rezolutie mai mare).

La ora actuala, AMD sunt pe val, au un raport performanta pret foarte bun.

Prin mai or sa apara noile procesoare AMD, si or sa se ieftineasca cele actuale si mai mult. Si fratele meu e in cautarea unei noi configuratii, dar el prefera sa astepte noile 3600X -3700X.

Pentru video, indiferent de raspunsul la prima intrebare, ar intra la limita o GTX 1060 in acest buget (3000ron)

Noua generatie de procesoare AMD e pe socket AM4...

Memoria cache conteaza cea de L3 (ma refer la cantitate, caci toate au L1, L2 si L3, in cantitati diferite).

Procesoarele AMD vin cu un cooler decent in pachet, daca nu te joci pe rezolutie 2K +, nu o sa ai nevoie de mai mult.
(daca era vorba de un sistem, la peste 4500-5000 RON, ar fi fost recomandat un cooler mai puternic).

Daca o sa alegi Intel, da, e nevoie de un cooler mai bun. (unele vin chiar fara cooler, din simplul motiv ca cel ce se livreaza de obicei cu procesorul e foarte slab, si lumea alege sa cumpere ceva mai bun)

Daca spui ca ai multe poze, minim un HDD de 2TB.
SSD-ul e mai putin important, si il poti cumpara ulterior.
(e foarte important pentru viteza de pornire a sistemului, si nu numai, insa e componenta care poate fi amanata, pentru a nu face rabat de calitate la alte piese importante, precum sursa, placa video, memoria RAM, sau procesorul.)

(SSD-urile in format SATA 2, 5 inch, au viteze intre 500-560MB/s la citire, si multe se apropie si la scriere de aceste valori.

SSD-urile in format M.2, au viteze asemanatoare, insa exista si modele cu viteze mult mai mari, pe la 2500-3000 MB/s).

Posteaza din nou intrebarea cu 1-2 saptamani inainte de achizitie, aici...

sau pe pagina PC Garage, sectiunea Wishlist (nu trebuie sa cumperi neaparat de la ei)

Din ce am vazut in anii trecuti, preturi bune la hardware sunt in august, in perioada concediilor.

| Kasya explică (pentru NLS):

Acum am doar Hearthstone.Imi plac si jocurile MMORPG, Final Fantasy de exemplu.Am un Monitor LED 21.5 Benq GW2280E Full HD HDMI Boxe.L-am cumparat acum 3 zile in graba.Nu cred ca o sa mai cumpar un alt monitor.

| Csander a răspuns:

Pentru ce anume o s-o folosesti mai mult? Creezi content, ceva prin acele poze? Editezi ceva video? Sau pur si simplu stochezi poze?
De altfel, "un joc doua" nu e problema, problema intervine cand ce joc anume vrei sa joci.
Cu navigatul pe internet si YT poti folosi orice calculator, aproape.
Oricum, uite asa:
1. Aici s-au tot dezbatut argumente peste argumente, pare a fi intr-un final o treaba de "fan-boy". Iti place Intel, iei Intel, iti place AMD, iei AMD. Evident, configuratia se schimba mai apoi in fuctie de ce alegi, pentru ca placa de baza trebuie sa fie compatibila cu procesorul ales.
2. Ai nevoie de un HDD oricum. Nu cred ca merge fara unul (cineva mai priceput poate iti raspunde). SDD-ul e mult mai rapid si transmite informatia mai repede, ceea ce il face mai bun, dar nu e intern, e extern.
3. Cu cat viteaza de rotatie este mai mare, cu atat datele iti sunt prelucrate mai rapid.
4 Daca nu ma insel SATA 3 e cevafel de mufa al HDD-ului, aici iar intra placa de baza. Cat despre USB 3, evident ca e mai nou decat 2.0, dar momentan nu este chiar extrem de folosit. Se folosesc inca cele de 2.0 extrem de mult, dci nu prea te ajuta. Intrarile sunt diferite, aici cred ca nu ma insel.
5 8gb sunt suficienti atat timp cat nu etidezi video-uri.
6 Placa video dedicata, altfel acei 8gb de RAM nu iti sunt indeajuns. Si iar, pe tru jocuri, da, atat cat si pentru orice fel de content, e nevoie de o placa video dedicata, cat mai puternica. E al treilea cel mai important component dintr-o configuratie.
7 Asta e simplu, poti lua de oricare.
8 Cu cat mai amre, cu atat mai buna, dar depinde la ce te referi, presupun ca la procesor.
9Cu cat mai multe, cu atat mai usor este pentru procesor sa-ti redea informatiile cat mai rapid. De altfel nici nu il omori atat de repede in task-uri mai mici.
10 Aici nu stiu exact.
11 Socketul se refera la procesor, asta este locul pe placa de baza unde se pune procesorul, deci depinde de ceea ce alegi.
12 e nevoie de un cooler, desigur. Mai ales la creeare se content si jocuri, altfel iti iese fum din el sau se opreste pentru ca se incalzeste prea tare.

| Kasya explică (pentru Csander):

Stiu ca este nevoie de cooler, dar ma intrebam de care.Doar stochez poze.

| Csander a răspuns (pentru Kasya):

Pentru procesor e neaparat, dar acolo depinde iar placa de baza, cat si procesorul daca nu ma insel.

| roberthuzmezan a răspuns:

Deci la procesor poți alege între Intel și AMD, dar depinde ce vrei sa faci pe pc, dacă vrei strict gaming cumpără Intel, dacă vrei sa și editezi îți sugerez cu încredere un AMD ryzen pentru ca în editări și randări este mult peste Intel, plus ca procesoarele ryzen au performante foarte apropiate de Intel la un preț mai redus.
La stocare îți recomand un hard de 1tb dacă nu faci editări foarte multe și nu lucrezi cu fotografii, filme, videoclipuri și jocuri în același timp, dacă faci toate astea cumpără um hard de 2tb, preferabil la 7200rpm ca e puțin mai rapid, și îți sugerez un HDD de la Seagate, sunt foarte bune la preturi decente. Pe m2 pune un ssd de 120gb, e suficient, pentru ca nu o sa pui pe el decât sistemul de operare și eventual un joc sau doua.
Aici legat de sata 3 și usb 3.0 nu stiu exact la ce te referi
8gb sunt ok, dar încearcă sa iei memorie de tip ddr4 la o frecventa ridicata, de exemplu la 2400mhz e suficient, și sa fie 8gb de ram dar sa fie 2 plăcute de câte 4gb, pentru ca se procesează mai repede informația în dual Chanel decât în Single Chanel.
Placa video dedicata e atât pentru jocuri cât și pentru editări video și o performanta video mai calitativa. Despre supraincalzire nu stiu ce sa zic, mai nou nu mai exista pocnitori ca mai demult, acum dacă nu dai overclock la procesor sau placa video nu ar trebui sa ai probleme cu supraincalzire.
Unitatea optica e ușor de ales, pentru ca e compatibila cu orice sistem sau carcasă.
In ziua de azi nu contează numai frecventa ci și numărul de nuclee și de thread-uri, ori 3, 5 ori 4, 0 poți alege de oricare.
Despre nuclee și thread-uri depinde de ce faci, pentru gaming dacă ai multe thread-uri nu e neapărat un lucru bun, dar pentru editat cu cât mai multe nuclee cu atât mai bine. Oricum dacă tu ai 8 nuclee și 16 thread-uri jocurile o sa folosească doar 3 sau 4. Mai mare diferență e în editări video.
La memoria cache nu stiu sa îți zic.
Pai dacă vrei sa îți iei procesor ryzen fie din prima sau a doua generație o sa ai nevoie de socket am4, dacă mergi pe Intel o sa ai nevoie de un socket specific pentru un procesor de la Intel, dacă nu ma înșel 1151 sau 1156 sunt socketurile procesoarelor Intel cele mai folosite, dar la ryzen e doar am4.
Aici depinde, dacă nu faci overclock cooler-ul Stock este suficient pentru răcirea procesorului, cel puțin știu ca cooler-ele Stock de la AMD sunt foarte bune, dar bănuiesc ca și cele de la Intel sunt la fel.
Ssd-ul e de vreo 6 ori mai rapid ca un HDD, dar nu vad de ce ai lua numai ssd, pentru ca un ssd de o capacitate mare e foarte scump. Eu îți sugerez HDD și ssd este mai ieftin și e mai ok. Nu se mișcă mai bine, ssd-ul e mai rapid ca hardul, dar poate sa facă pc-ul sa coste cu vreo 500 de lei mai mult decât ți-ai dori. Sper ca te-am ajutat