| Catinca99980 a întrebat:

Bună
Sunt în străinătate și nu pot sa îi sun pe ai mei in tara pentru că îmi intră ocupat.
Prefixul l-am trecut 0040*
•Mi-a fost dată alta cartela după ce mi-au reprelungit abonamentul. Și de atunci nu mai pot suna in tara. Până ce nu mi-au reprelungit abonamentul m-a lăsat sa sun acasă cu roming-ul activat. Nu înțeleg de ce nu mă mai lasă acum.
De exemplu: Ai mei mă pot suna pe mine.
Am cartela de Telekom.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cu prefixul pentru Romania am avut si eu problema, dar la urma mi s-a spus ca trebuie format doar 004 in fata numarului, urmatorul 0 deja este cel din numarul din Romania.
De exemplu, pentru a forma numarul din Romania 0771234567 (10 cifre) din strainatate trebuie format 0040771234567 (13 cifre).
Incearca sa formezi asa numarul parintilor tai si scrie rezultatulwinking

| Catinca99980 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc frumos, pot sa sun acum?

| Bula a răspuns (pentru Catinca99980):

Incearca.
De fapt, daca te suna cineva din Romania si memorezi numarul, atunci poti suna inapoi fara probleme.
Iar daca ai numar de Romania si esti in roaming activat, atunci nu-ti trebuie nici prefix.