| gabby77 a întrebat:

Bună T P U! Cine știe ce este o tabletă grafică?

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

Tableta grafica ii ajuta pe cei care lucreaza in programe gen photoshop sa creeze desene mai usor

2 răspunsuri:
| cristina1001 a răspuns:

O tabletă grafică este un dispozitiv periferic de intrare care permite introducerea imaginilor desenate manual asemenea celor realizate cu un instrument de scris pe hârtie. Aceste tablete pot fi folosite pentru a introduce date cum ar fi semnăturile de mână. Totodată pot fi folosite pentru a înregistra o imagine de pe o bucată de hârtie atașatǎ suprafeței tabletei. Capturarea datelor în acest fel se realizează prin desenarea conturului/ marginilor imaginii și se numește digitalizare.
O tabletă grafică ( denumită și penpad sau suprafață de digitalizare ) este alcătuită dintr-o suprafață pe care utilizatorul poate " desena " sau să contureze o imagine cu un stylus, un instrument similar unui pix special conceput pentru acest aparat. Imaginea nu apare în general pe suprafața tabletei ci pe monitorul calculatorului. Unele tablete vin cu funcționalitatea secundară de a se comporta ca un ecran tactil în loc de monitor al calculatorului, interacționând cu stylus-ul. Alte tablete au funcția de a înlocui mouse-ul, devenind un dispozitiv primar de selectare și navigare pentru calculator.