| Costea_Gabriela_1995 a întrebat:

Bună! Știți cum se poate activa cardul Revolut? Am încercat să fac o plată la un supermarket, dar când introduc cardul în POS apare mesajul "Folosiți banda", în loc sa ceară PIN-ul. Contactless îl pot folosi doar după activare (am încercat și această variantă).

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Activarea oricărui card se face simplu: mergi la un bancomat, îl introduci în fantă și tastezi PIN-ul. Apoi poți da anulare și îl iei și pleci. Nu trebuie să faci vreo altă operațiune.
Chiar dacă l-ai trece prin cititorul de bandă, dacă nu e activat, nu poți plati cu el. Și în general, e bine să dezactivezi banda magnetică ca metodă de accesare a cardului. (Vezi prin meniul de setări de siguranță).

| DovleacTurbat a răspuns:

Scoate bani de pe el sau trimite cuiva 1-2 euro.