| Ghost01 a întrebat:

Buna tocmai mi-am luat o placa video mai exact Placa video Gainward GeForce GT 630 1GB DDR5 128-bit si cred eu ca procesorul nu face fata am procesorul acesta DualCore Intel Core 2 Duo E6750, 2133 MHz si faza e ca m-am interesat si pe placa mea de baza am vazut ca nu merge un procesor quad core asa ca m-am gandit ca poate unul cu 3 nuclee ar merge pe placa asta Biostar P4M900-M7 FE.Deci in concluzie vreau sa stiu daca pe placa mea de baza merge un procesor cu trei nuclee si un link daca se poate si inca ceva eu am 4 gb ramii dar pc-ul meu foloseste decat 2.64 din cauza ca e pe 32 de biti am incercat in trecut sa pun 64 de biti dar a fost respinsa de sistem o fi din cauza procesorului?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Nu exista 3 nuclee la Intel.
2. De ce crezi ca nu face fata procesorul?

| Ghost01 explică (pentru sltlp):

Da nu trebuie sa fie neaparat Intel eu vreau un procesor cu 3 nuclee care sa fie mai puternic decat asta almeu si sa imi tina placa video.De ce cred ca nu face fata pocesoru pai in jucori placa video e solicitata abia vreo jumate din ea rare ori unpic mai mult in timp ce procesoru saracu zici ca isi da duhul la cate framedropuri imi da cate odata.

| sltlp a răspuns (pentru Ghost01):

Pai nu poti sa schimbi de la Intel la amd si sa pastrezi placa aia de baza.
Cum ai determinat ca placa video e solicitata la jumatate?
Din potriva, placa aia video vine la fix cu acel procesor, in nici un caz nu poti spune ca placa video e prea mult pentru acel procesor.
Daca vrei alt cpu quad-core pentru ce ai tu acolo, gasesti doar sh. Nou daca iei, trebuie sa schimbi placa de baza si ram-ul pe langa cpu.

| heldeN a răspuns:

Nu-ti face griji ca procesorul duce placa aia video nu o limiteaza, cine ti-a spus altceva ori e prost ori nu s-a trezit bine
Aici ai procesoarele suportate de catre placa ta de baza
http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=314#cpu
PS: Nu exista procesoare Intel cu 3 nuclee, sau ...nu inca, nu stim ce ne aduce viitorul si ce au ei in cap :-?
Procesoare triple core gasesti doar la AMD, si e clar ca nu poti pune procesor amd pe placa de baza Intel, sau invers
In legatura cu OS, poate "in trecut" ai incercat o versiune proasta de windows pe 64 bit, incearca alta

| Ghost01 explică (pentru heldeN):

Aha, inteleg deci daca vreau un procesor mai puternic imi trebuie o placa de baza noua pff asta o sa fie greu trebuie sa se potriveasca si cu placa video

| heldeN a răspuns (pentru Ghost01):

Placa video actuala e PCI-express, orice placa de baza de pe piata la momentul actual e pci-express