| denisQ00 a întrebat:

A mai avut cineva problema cu Diaxxa Fortnite de pe cel.ro? Sau cu placa video rx 480?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sapphire Radeon RX 480 NITRO+?
Am eu una, montata chiar in sistemul de pe care scriu acum.
(am avut 2 identice, cumparate pentru minat, cu asta am ramas).
Nu am alta problema cu ea, decat ca in PC-ul meu e foarte galagioasa, (iar in acest sistem, fostul PC al fratelui meu... zgomotul e la parametri normali).

Cat despre sistemul Diaxxa, ce problema ai?
E "a suta oara" cand scriu aici:
sistemele preasamblate sub 2000 RON din Altex, Flanco, (si de oriunde), se defecteaza cel putin cu 50% mai usor decat unele facute din piese. (daca acele piese sunt alese cu cap).

Motivul: ei in acel buget incearca sa puna piese cu specificatii cat mai ridicate, insa asta e posibil doar apeland la producatori "slabi", mai exact la piese problematice.
Una e sa ai in sistem o sursa cu o electronica solida facuta de CWT sau Seasonic (sau altii cu experienta si vechime), si cu totul altceva e sa ai o petarda facuta pe barca, ce de multe ori nu are nici macar un brand pe ea, sau daca are, nu a auzit nimeni de el.

In concluzie, intr-un PC preasamblat sub 2000 RON o sa ai HDD Intenso sau Hitachi, placa video Zotac sau Palit, RAM ADATA sau GOODRAM, (sau altceva si mai rau), sursa de calitate indoielnica, (de multe ori o bomba cu ceas pentru celelalte piese), si o placa de baza low entry, cu cel mai slab chipset
(asta e uneori o problema chiar daca nu doresti overclock la procesor).

Ca idee, eu scriu acum de pe un PC facut in 2009 din piese, ce are inca TOATE piesele originale in afara de placa video, ce a fost depasita tehnologic si am facut upgrade (daca tot aveam prin casa acel Radeon RX480).

Sistemul meu dateaza din decembrie 2011 si am pierdut doar un HDD (deh, Seagate sunt foarte renumiti la asta).

| denisQ00 explică (pentru NLS):

Buna! Problema cu placa video este ca e defecta! Imi apar niste bari ciudate pe ecran ( daca ai discord vorbim acolo sa iti dau poza ) si am trimis in garantie sar a venit cu acelasi defect, de asta sunt speriat, nu stiu ce sa fac stii... Da am rx 480 nitro+ 8 gb, tu nu cred ca ai achiziționat-o de pe cel.ro, ce sfat mi-ai da?

| tehno125482 a răspuns:

Sapphire Radeon RX 480 NITRO+?
Am eu una, montata chiar in sistemul de pe care scriu acum.
(am avut 2 identice, cumparate pentru minat, cu asta am ramas).
Nu am alta problema cu ea, decat ca in PC-ul meu e foarte galagioasa, (iar in acest sistem, fostul PC al fratelui meu... zgomotul e la parametri normali).

Cat despre sistemul Diaxxa, ce problema ai?
E "a suta oara" cand scriu aici:
sistemele preasamblate sub 2000 RON din Altex, Flanco, (si de oriunde), se defecteaza cel putin cu 50% mai usor decat unele facute din piese. (daca acele piese sunt alese cu cap).

Motivul: ei in acel buget incearca sa puna piese cu specificatii cat mai ridicate, insa asta e posibil doar apeland la producatori "slabi", mai exact la piese problematice.
Una e sa ai in sistem o sursa cu o electronica solida facuta de CWT sau Seasonic (sau altii cu experienta si vechime), si cu totul altceva e sa ai o petarda facuta pe barca, ce de multe ori nu are nici macar un brand pe ea, sau daca are, nu a auzit nimeni de el.

In concluzie, intr-un PC preasamblat sub 2000 RON o sa ai HDD Intenso sau Hitachi, placa video Zotac sau Palit, RAM ADATA sau GOODRAM, (sau altceva si mai rau), sursa de calitate indoielnica, (de multe ori o bomba cu ceas pentru celelalte piese), si o placa de baza low entry, cu cel mai slab chipset
(asta e uneori o problema chiar daca nu doresti overclock la procesor).

Ca idee, eu scriu acum de pe un PC facut in 2009 din piese, ce are inca TOATE piesele originale in afara de placa video, ce a fost depasita tehnologic si am facut upgrade (daca tot aveam prin casa acel Radeon RX480).

Sistemul meu dateaza din decembrie 2011 si am pierdut doar un HDD (deh, Seagate sunt foarte renumiti la asta).
RăspundeRăspunde
Raportează
Evaluează
Sebitzuuu
acum o oră | Sebitzuuu explică (pentru NLS):

Buna! Problema cu placa video este ca e defecta! Imi apar niste bari ciudate pe ecran ( daca ai discord vorbim acolo sa iti dau poza ) si am trimis in garantie sar a venit cu acelasi defect, de asta sunt speriat, nu stiu ce sa fac stii... Da am rx 480 nitro+ 8 gb, tu nu cred ca ai achiziționat-o de pe cel.ro, ce sfat mi-ai da?
RăspundeRăspunde
Raportează
Evaluează
Sebitzuuu

Sebitzuuu

Poziţie: 60.646 (din 1.342.074)
Puncte: 2.325
Întrebări: 8
Răspunsuri: 27

Întrebări similare

PinguIstHEBest
trimisă acum o oră

PinguIstHEBest întreabă:
Salut.mi-am uitat parola de la windows...atunci cand deschid pc-ul trebuie sa bag parola si nu ma lasa... ajutati-ma va rog frumos cat mai repede dau funda.
4 răspunsuri
Origamimaster
trimisă acum o oră

Origamimaster întreabă:
Salut, de aproximativ o luna mi se tot opreste internetul cam la 5- 15 minute pentru aproximativ 3 minute. Am internet de la UPC, de fiecare data cand intampin aceasta problema, windows troubleshooter? (mai mult)
1 răspuns
Xandraaaa
trimisă acum o oră

Xandraaaa întreabă:
Hey TPU, cum schimb parola de la spotify?
1 răspuns
Ionutalsescea
trimisă acum 2 ore

Ionutalsescea întreabă:
E de ajuns un SSD de 120GB pe un laptop cu maxim 5 programe, si league of legends? Precizez ca pastrez si HDD de 1terra, iar SSD ul il montez in locul DVD Writerului
2 răspunsuri

Remarcate de editori

Apreciat de editori
Deepk
Deepk a primit o monedă TPU pentru răspunsul:

Dragă! Uite că am mai văzut așa caz la o prietenă de a mea... Șii ce vreau să- ți spun? Renunță odată la el și termină cu toată asta. Nu- ți pierde timpul cu cineva care nu merită nici... (mai mult)
Apreciat de editori
floresdemayo
Userul anului
floresdemayo a primit o monedă TPU pentru răspunsul:

Te- ai lovit? Înmoaie un prosopel in apă rece și infășoară cotul. Sau cumpără o pungă cu mazăre/legume mexicane inghețate și ține- o la cot. Solicită de la farmacie niște antiinflamatoare... (mai mult)
Apreciat de editori
Furnicuta000
Furnicuta000 a primit o monedă TPU pentru răspunsul:

Eu am absolvit una din aceste facultati. La Poli in general e greu, e al naibii de greu, faci materii bazate pe mate (foarte multa mate), fizica, info si chimie. Tot ce pot sa iti spun e ca daca mergi... (mai mult)

Statistici TPU

Utilizatori: 1.342.074
Întrebări: 3.574.094
Răspunsuri: 15.357.331
Întrebări cu răspuns: 94%
Timp mediu de răspuns: 20 minute

Ce zici de un quiz?
Pisicile Aristocrate

Pisicile Aristocrate

Ai urmarit cu drag aventurile Ducesei si ale lui Thomas alaturi de pisicutele Marie, Berlioz si Tolouse? Afla cat de multe stii despre ei!
Categorii

623.247 Adolescenţi
41.861 Afaceri & Financiar
21.258 Artă şi Cultură
52.770 Auto & Moto
133.285 Beauty & Fashion
16.077 Benzi desenate
41.637 Carieră
15.242 Casă & Grădină
46 Cauze nobile
254.041 Conversaţii
266.701 Dragoste şi Sex
151.664 Educaţie şi Cultură Generală
43.041 Familie & Relaţii
121.780 Filme & Seriale
8.062 Filesharing / Linksharing
59.468 Hobbies & Pets
124.150 Informaţii Utilitare
451.767 Jocuri PC / Online
36.333 Legislaţie, Politic & Social
19.377 Literatură
185.455 Muzică
436 Parenting
36.502 Religie
165.951 Sănătate
21.436 Sfaturi casnice
41.408 Shopping
1.962 Siguranţa pe Internet
57.132 Sport
31.147 Ştiinţă şi Filosofie
319.969 Tehnologie
92.438 Telefonie
171.469 Timp Liber / Going Out
52.330 Trivia / Amuzante
20.794 Totul despre TPU
13.027 Turism
2.418 Voluntariat / Ecologie