| denisQ00 a întrebat:

A mai avut cineva problema cu Diaxxa Fortnite de pe cel.ro? Sau cu placa video rx 480?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sapphire Radeon RX 480 NITRO+?
Am eu una, montata chiar in sistemul de pe care scriu acum.
(am avut 2 identice, cumparate pentru minat, cu asta am ramas).
Nu am alta problema cu ea, decat ca in PC-ul meu e foarte galagioasa, (iar in acest sistem, fostul PC al fratelui meu... zgomotul e la parametri normali).

Cat despre sistemul Diaxxa, ce problema ai?
E "a suta oara" cand scriu aici:
sistemele preasamblate sub 2000 RON din Altex, Flanco, (si de oriunde), se defecteaza cel putin cu 50% mai usor decat unele facute din piese. (daca acele piese sunt alese cu cap).

Motivul: ei in acel buget incearca sa puna piese cu specificatii cat mai ridicate, insa asta e posibil doar apeland la producatori "slabi", mai exact la piese problematice.
Una e sa ai in sistem o sursa cu o electronica solida facuta de CWT sau Seasonic (sau altii cu experienta si vechime), si cu totul altceva e sa ai o petarda facuta pe barca, ce de multe ori nu are nici macar un brand pe ea, sau daca are, nu a auzit nimeni de el.

In concluzie, intr-un PC preasamblat sub 2000 RON o sa ai HDD Intenso sau Hitachi, placa video Zotac sau Palit, RAM ADATA sau GOODRAM, (sau altceva si mai rau), sursa de calitate indoielnica, (de multe ori o bomba cu ceas pentru celelalte piese), si o placa de baza low entry, cu cel mai slab chipset
(asta e uneori o problema chiar daca nu doresti overclock la procesor).

Ca idee, eu scriu acum de pe un PC facut in 2009 din piese, ce are inca TOATE piesele originale in afara de placa video, ce a fost depasita tehnologic si am facut upgrade (daca tot aveam prin casa acel Radeon RX480).

Sistemul meu dateaza din decembrie 2011 si am pierdut doar un HDD (deh, Seagate sunt foarte renumiti la asta).

| denisQ00 explică (pentru NLS):

Buna! Problema cu placa video este ca e defecta! Imi apar niste bari ciudate pe ecran ( daca ai discord vorbim acolo sa iti dau poza ) si am trimis in garantie sar a venit cu acelasi defect, de asta sunt speriat, nu stiu ce sa fac stii... Da am rx 480 nitro+ 8 gb, tu nu cred ca ai achiziționat-o de pe cel.ro, ce sfat mi-ai da?

| tehno125482 a răspuns:

Sapphire Radeon RX 480 NITRO+?
Am eu una, montata chiar in sistemul de pe care scriu acum.
(am avut 2 identice, cumparate pentru minat, cu asta am ramas).
Nu am alta problema cu ea, decat ca in PC-ul meu e foarte galagioasa, (iar in acest sistem, fostul PC al fratelui meu... zgomotul e la parametri normali).

Cat despre sistemul Diaxxa, ce problema ai?
E "a suta oara" cand scriu aici:
sistemele preasamblate sub 2000 RON din Altex, Flanco, (si de oriunde), se defecteaza cel putin cu 50% mai usor decat unele facute din piese. (daca acele piese sunt alese cu cap).

Motivul: ei in acel buget incearca sa puna piese cu specificatii cat mai ridicate, insa asta e posibil doar apeland la producatori "slabi", mai exact la piese problematice.
Una e sa ai in sistem o sursa cu o electronica solida facuta de CWT sau Seasonic (sau altii cu experienta si vechime), si cu totul altceva e sa ai o petarda facuta pe barca, ce de multe ori nu are nici macar un brand pe ea, sau daca are, nu a auzit nimeni de el.

In concluzie, intr-un PC preasamblat sub 2000 RON o sa ai HDD Intenso sau Hitachi, placa video Zotac sau Palit, RAM ADATA sau GOODRAM, (sau altceva si mai rau), sursa de calitate indoielnica, (de multe ori o bomba cu ceas pentru celelalte piese), si o placa de baza low entry, cu cel mai slab chipset
(asta e uneori o problema chiar daca nu doresti overclock la procesor).

Ca idee, eu scriu acum de pe un PC facut in 2009 din piese, ce are inca TOATE piesele originale in afara de placa video, ce a fost depasita tehnologic si am facut upgrade (daca tot aveam prin casa acel Radeon RX480).

Sistemul meu dateaza din decembrie 2011 si am pierdut doar un HDD (deh, Seagate sunt foarte renumiti la asta).
RăspundeRăspunde
Raportează
Evaluează
Sebitzuuu
acum o oră | Sebitzuuu explică (pentru NLS):

Buna! Problema cu placa video este ca e defecta! Imi apar niste bari ciudate pe ecran ( daca ai discord vorbim acolo sa iti dau poza ) si am trimis in garantie sar a venit cu acelasi defect, de asta sunt speriat, nu stiu ce sa fac stii... Da am rx 480 nitro+ 8 gb, tu nu cred ca ai achiziționat-o de pe cel.ro, ce sfat mi-ai da?
RăspundeRăspunde
Raportează
Evaluează
Sebitzuuu

Poziţie: 60.646 (din 1.342.074)
Puncte: 2.325
Întrebări: 8
Răspunsuri: 27