| Istentel a întrebat:

acum o zi am imprumutat un laptop de la un prieten, cand am ajuns casa l-am aprins si totul mergea ok dar cand am vrut sa il bag la incarcat am stat cu el vreo 30 de secunde si dintr-o data a iesit un fum alb din incarcator am tras tot repede din priza (nu m-am uitat sa vad ca incarcatorul incarca) si am apris laptopul el functiona bine numai ca de la 30% baterie a ajuns la 7% iar incarcatorul l-am verificat cu un aparat de masura si arata bine 19, 33 V. Acum intrebarea mea este incarcatorul mai este bun, sa incerc sa il bag in laptop sa vad daca incarca, e posibil sa se arda si laptopul daca folosesc in continuare acest incarcator?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fumul alb a fost - probabil - de la un condensator puscat, din interiorul incarcatorului. Un electronist il poate schimba relativ usor. Sa monteze altul de mai buna calitate si de tensiune cat mai mare. Condensatorul costa 2-3 lei, iar manopera la intelegere.
Probabil este un incarcator mai ieftin ("facut pe vapor"), nu original.

1 răspuns:
| AnthonyWhite a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai folosesti incarcatorul acela
sa il duci la un electronist. doar incarcatorul!

ar putea fi multe:
incarcatorul, impamantarea in casa, stecherul, cablul de la incarcator, prelungitorul sau priza...
sau probabil prietenul asta stia ca e cu probleme laptopul si te pune sa il platesti acum :))))
habar nu am...
ce marca e. cauta pe pet
Acer sau ce marca e
si scrii charger blowing up or smoking

cred ca s-a intamplat asta cu acel incarcator:
https://www.youtube.com/watch?v=sG5YTuxYZj0