| andrei056 a întrebat:

acum sa va vad! vreau raspunsuri detaliate caci sunt foarte disperat si nu mai pot...nu nu nu gasesc nicaieri raspunsul!(p.s. nu accept raspunsuri de 2-3 randuri,vreau cat mai amanuntit). Iata intrebarea : ce limbaje de programare sunt necesare pentru a crea o aplicatie de Android? probabil multi v ati pus intrebarea asta! daca vreau sa lucrez intr o astfel de firma de dezvoltare Android si spre ex. as lucra intr o echipa, mna m ar pune seful intr o echipa, ar trebui sa stiu toate limbajele de programare pe care mi le recomandatisau doar unul(adica fiecare face partea lui)?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu găsești nicăieri pe internet răspunsul la întrebarea "în ce limbaj de programare se dezvoltă aplicațiile de Android"?
O simplă căutare pe Google ți-ar fi oferit 7, 680, 000 de rezultate.

Hai să te ajut eu să ajungi mai repede șef de echipă. Limbajul oficial este Java. Dacă devii expert în Java, ai viitorul asigurat.

1 răspuns:
| rrrp a răspuns:

In esenta java (NU javascript).
Android sdk,
sql - pentru baza de date.

si te poti folosi de Android Studio ca ide (integrated development environment) care e cal mai recent...

ca o concluzie trebuie sa inveti java (dar daca esti asa de grabit cum vad eu aici nu o sa inveti tongue )