| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor cu o problema in Turbo Pascal!
Se considera o litera a alfabetului englez. Sa se compuna un program care va verifica daca este sau nu vocala aceasta litera, fara a folosi functia Pos.

4 răspunsuri:
| ion1731 a răspuns:

Salut, eu am studiat c++, dar principalul e logica, nu stiu ce e functia pos dar iti zic, cum faceam noi in C : luam si declaram masiv unidimansional din literele mari si mici numai consoane, la fel in alt masiv numai vocale- si comparam literele intre ele, ti-as scrie rezolvarea in c dar nu mai tin minte sintaxa...

| Dangerfull a răspuns:

Aici gaseti raspunsul orice problme se rezolva uite: wolframalpha.com

| StarMD a răspuns (pentru Dangerfull):

Nu se rezolva nimic, ajuta-ma te rog

| Al3xM3 a răspuns:

2 vectori, unu pentru consoane, altu pentru vocale si folosesti functia strchr big grin