| anonimusf001 a întrebat:

Bună TPU!
Am 2 monitoare din care as vrea sa accesez unul din ele cu un mouse separat (asta ca să nu merg cu același mouse pe ambele monitoare) ca și cum ar fi pc uri separate. Pot sa fac asta într-un mod? Am încercat sa introduc 2 mouse-uri în usb-urile din unitate, dar îmi recunoaște ca un singur mouse la fel ambele imi merg pe cele 2 monitoare nu sunt pentru pc 1 cu mouse 1 și pc 2 mouse 2.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai putea încerca să pui un switch KVM (keyboard / video / mouse), dar numai pentru șoarice.
Dezavantajul ar fi că trebuie să tot apeși un buton să comuți între cei doi șoarici. Și nu sunt convins că pocnitoarea aia ar fi în stare să memoreze poziția X/Y a fiecăruia, a.î. la comutare să pună cursorul acolo unde i-ar fi locul.

| NLS a răspuns:

Tu cu mouse-ul nu monitorul il controlezi, ci PC-ul,
iar atata vreme cat ai un singur PC, nu poti lucra individual cu cate un mouse pe cate un monitor in parte.

Exista o posibilitate, dar nu e chiar ce vrei tu, si nu cred ca iti ajuta cu nimic.

Creezi o masina virtuala, si atunci in aceea, poti seta individual ce resurse din PC sa folosesti, inclusiv perifericele, precum monitor sau mouse si tastatura.

Cam cum au facut baietii aici>>>> clipul din al treilea post

https://linustechtips.com/......-monitors/

| anonimusf001 explică (pentru NLS):

Da, din păcate nu cred ca ma ajuta cu nimic.
De exemplu pe un monitor trebuie sa fac aplicații în program și pe celalalt sa am o prezentare strict pentru mine. Și ca să nu merg cu același mouse de fiecare data pe monitor pentru a trece de la un slide la altul sa accesez celalalt monitor separat cu un alt mouse

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am gasit ceva, dar nu stiu cat de bine functioneaza pe W10

PluralInput
EitherMouse

https://superuser.com/......le-cursors

O sa le incerc deseara, dar va fi tare greu sa ma obisnuiesc cu 2 mouse-uri.
Mie imi trebuie uneori fix opusul, sa controlez cu un singur mouse 2 PC-uri. (exista si asa ceva, si functioneaza bine)

| anonimusf001 explică (pentru NLS):

Știu asa lucrez eu momentan cu un singur mouse pe ambele monitoare, clar ca e mult mai ușor. Dar eu am nevoie doar pentru un meeting sa folosesc cum ți-am explicat mai sus

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NLS):

Nu prea ai citit partea de masina virtuala pe care ti-a dat-o NLS
raspunsul lui e corect SI functional, cu primul mouse poti controla, ambele monitoare, dar cu al doilea numai masina virtuala
iar in afara de ce ti-a dat NLS, ambele solutii valide (si aia prezentata de Linus e valida, dar iti trebuiesc 3 (trei) placi video)

arunc si eu una, in Linux se poate sa ai un desktop pe un monitor si alt desktop total independent pe alt monitor
DAR
configuratia de x-windows e ultima BlTCH, ca se face numai manual... daaaaar, stiu pe cineva care chiar a reusit ca proiect la facultate
la fel e daca folosesti docker, proxmox, idea de container, tot ultima BlTCH e configuratia