| anonim_4396 a întrebat:

Am acest PC de 2 ani si nu am facut nicio reinstalare la Windows de atunci. Am observat ca acum merge mult mai greu decat atunci. O resintalare de Windows ar ajuta? Daca da, cat de greu e sa reinstalezi Windows-ul? Eu am doar 12 ani, imi puteti spune daca risc ceva reinstaland singur Windows-ul?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Inainte de a face operatiuni software sau hardware, este necesar sa te documentezi. Pe internet exista tutoriale explicite in limba romana cum sa instalezi sisteme de operare si softuri, in functie de Windows. Asigura-te ca ai la indemana si driverele compatibile pentru sistemul tau. Ca masura de siguranta, ar fi indicat sa ai si un alt dispozitiv conectat la internet (un alt calculator/laptop sau o tableta) pentru a gasi pe net solutii la eventualele probleme intervenite in timpul sau dupa instalare.
O reinstalare e mereu utila, dar ea trebuie executata de persoane care au cunostinte IT si de limba engleza.
Se poate intampla sa pierzi informatii importante de pe hard (poze, inregistrari video, documente personale) daca nu urmezi intocmai instructiunile din tutoriale.
Sfatul meu e sa apelezi initial la cineva care se pricepe si care sa-ti arate, in timpul instalarii, care sunt instructiunile adaptate sistemului tau.
In timp, vei invata sa instalezi si tu un Windows.

18 răspunsuri:
| BigG a răspuns:

Poti doar sa deinstalezi programe care pornesc odata cu windows-ul din msconfig.
Este greu daca nu ai cunostinte foarte bune de engleza si de hardware. Poti risca toate datele de pe hardisk adica pe poti sterge toate fisierele din calculator.

| DeyCj a răspuns:

Riști să te alegi cu o copie furata de Windows, că fac pariu cu tine ca nu vei da bani pe licențe
Riști ca daca ai Windows Xp care așa cum știi este istorie din Aprilie 2014 să deții o copie contrafăcută de Windows(nu confunda cu o copie cu licență furata, NU e tot una)
Recomandare
Cel mai bine este să apelezi la o persoană sau un service de calculatoare pentru a reinstala sistemul de operare.Procedeul deși nu este dificil, totuși trebuie să fii atent9ca depanator) la multe chestii, cum ar fi:
Vechimea calculatorului
Starea hardware-ului(hard-ul în ce stare este, etc)
Cât praf este acumulat pe sistemele de răcire
Eu înnainte de a face orice operație de service-are la orice calciulator parcurg pașii ăștia, din automatism, asta pentru a mă asigura că calculatorul este în stare bună de funcționare, iar resoftarea nu va afecta hardware-ul.
ca informație poți vedea la mine pe site cum se instalează Windows(e la profil). Acolo am ghidurile complete de la instalare la configurare.Succes

| Websters a răspuns:

Nu risti nimic daca reinstalezi windows-ul doar risti sa iti pierzi imaginile si tot continutul de pe pc, ca sa nu pierzi nimic muta tot ce ai mai important in partitia D si aceasta partitie nu o s-o formatezi, doar partitia C, unde o sa fie instalat windows-ul. Ai putea sa iti defragmentezi fiecare partitie si ai putea scapa de reinstalarea windowsul-ui, aceasta defragmentare consta in stergerea tuturor fisierelor temporare errorilor care ocupa memorie si programele care nu le mai folosesti, cauta pe net si intereseaza-te. Bafta!>

| PolyM99 a răspuns:

Eu am 14 ani si mi-am instalat window 8 singur.e destul de greu dar poti sa te uiti la un tutorial pe youtube. Sper ca te-am ajutat.

| stancuuu a răspuns:

EU zic sa NU incerci

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca mai bine ar fi sa dezinstalezi ce nu-ti mai trebuie si o curatare registrii cu Ccleaner. Da jos varianta free: http://www.piriform.com/ccleaner/download
Aici ai cateva explicatii de folosire Ccleaner: https://www.google.ro/#q=cum+folosesti+ccleaner&spell=1

| Exaizo a răspuns:

Windows XP se reinstaleaza o data la 6 luni.
Windows 7 o data la un an.
Deci logic ca iti merge greu dupa atata vreme.
Nu risti nimic fiindca nu ai cum sa il strici calculatorul tu doar reinstaland windows-ul.

| Damian_Roland_1996 a răspuns:

Nu e deloc greu sa reinstalezi un windows.Este foarte simplu dar poti sa te uiti pe youtube la tutoriale despre instalare windowsuri.Dar ce windows vrei sa reinstalezi?

| Kamakura a răspuns:

Iti recomand sa til reinstalezi. Eu am luat de pe net windows 8 si l-am instalat foarte usor... Imi dadea sa aleg daca vreau sa sterg ce am in pc sau nu si cum sa fie partitiile. Eu am bagat tot intr-una. Apoi am dat start si sa instalat. Si pare original, nu cere sa il activez sau chestii din astea. Oricum e bine sa iti reinstalezi win.

| KriSSu09 a răspuns (pentru Salontanul):

Am folositCCleaner dar tot merge greu.

| KriSSu09 a răspuns (pentru Websters):

Am facut un defar cu Piriform Defraggler dar nu a prea facut diferenta.

| KriSSu09 a răspuns (pentru Damian_Roland_1996):

Windows 7. Scuze ca am uitat sa mentionez.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru KriSSu09):

Poate fi si o defectiune. Numai prin reinstalare poti sa-ti dai seama.

| KriSSu09 a răspuns (pentru BigG):

Stiu destul de bine engleza.

| RAY a răspuns:

Si nu ai 40 de lei sa chemi pe cineva sa til instaleze? trebuie sa ai cunostinte desigur, poti face multe prosti

| Damian_Roland_1996 a răspuns (pentru KriSSu09):

Uita-te la acest tutorial si iti spune cum sa instalezi corect windows 7:https://www.youtube.com/watch?v=yB-v4VlUFdQ

| euAnonim100 a răspuns:

Buna! De riscat, nu risti decat sa stergi ceva fisiere importante, dar asta nu e mare problema pentru ca se pot recupera!

Te rog sa ai in vedere ca reinstaland Windowsul vei pierde toate datele!

Nu e chiar foarte greu, dar trebuie sa te pricepi!

Daca vrei sa il instalezi te pot indruma eu! Intra aici si iti explica ce trebuie sa faci: http://redskyromania.weebly.com/

Sper ca te voi ajuta! Dupa, poti sa imi dai si o funda? :D

| DeyCj a răspuns (pentru PolyM99):

Dacă de acolo te-ai inspirat, e clar. Poți să te lași de așa ceva din start.Că a mers e una și că așa nu se face cum vezi pe acolo e ceva real.Cei ce postează pe acolo sunt doar amatori ce cred doar ei că știu face asta.Am urmărit multe materiale postate acolo și unele din ele m-au amuzat(pe mine prostia umană mă amuză copios) iar unele m-au intrigat.Materialele ce dezinformează sau informează parțial și și aia eronat ar trebui cenzurate iar cei ce la postează să li se interzică să mai facă asta, așa cum găsești 99% din așa ceva postat pe acest site.
Deci Youtube-ul nu este o sursă bună de a învăța să resoftezi/softezi corect și așa cum trebuie un calculator.Pare simplu, dar....NU esă cum pare.