| AnotherAnswer a întrebat:

Am achizitionat de pe olx un iphone 6s, anuntul parea de incredere asa ca l-am achizitionat, cand l-am deschis iphone-eul era dezactivat, scria " iphone dezactivated" am incercat sa il deblochez si am reusit sa ii resetez sistemul. Dar din pacate imi cere id ul si parola de la primul detinator... Ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai luat țeapă de pe olx, suna l pe ăla care ti l a vindut si cere i banii inpoi si da i jegul de telefon sa sil bage in cr. Cît ai dat pe telefon?

| anonimg a răspuns:

Vorbeste cu omul de la care l-ai cumparat si spune-i ca nu mai vrei telefonul. Daca nu vrea sa iti raspunda, atunci poti suna politia. Il va gasi numaidecat pe vinovat si va fi pus sa iti de-a banii inapoi.
Dovezi ca ai cumparat de la el sunt mesajele de pe olx si de asemenea convorbirile telefonice care raman inregistrate timp de 6 luni in mod automat la operatorul de telefonie.

Nu-ti fa probleme: nu este ilegal sa cumperi sau sa vinzi lucruri personale si fara bon/chitanta/factura de pe olx sau alte site-uri asemanatoare (altfel ar fi fost inchise de mult astfel de site-uri; ilegal este atunci cand un om inseala pe altul intr-un fel sau altul.
Deci poti suna cu incredere la politie daca vanzatorul nu vrea sa iti dea banii inapoi pe telefon, sau daca nu vrea sa te ajute cu deblocarea lui (fara ca tu sa mai platesti ceva).

Ar fi fost mai usor pentru tine daca de la inceput verifica-i aparatul sa fie functionabil din toate punctele de vedere; acum nu ai mai fi pierdut timp. Banii ti-i vei recupera si cu politia, dar nu in timp scurt.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Nu ai ce sa ii mai faci! Acel telefon este inutil si trebuie sa accepti faptul ca ai cumparat un telefon care a fost furat si ca ti ai cam luat teapa. Sorry!

| AnotherAnswer explică (pentru Iancu_Silvan_1996):

Am auzit ca i se poate schimba placa de baza.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns (pentru AnotherAnswer):

Da, poti sa i-o schimbi, dar placa de baza la Apple Iphone 6s la mana a doua reprezinta 70-80% din pretul telefonului (tot la mana a doua)

| AnotherAnswer explică:

Am auzit ca ii se poate schimba placa de baza.

| Hoskero a răspuns:

Placa de baza la un 6s costa 800-1000 lei. Cat ai platit pentru el? Daca sub 1200 lei sincer iti meriti teapa. Este absolut clar ca un telefon sub pretul pietei si luat fara deschidere colet, resetare, proba, are o problema