| denisamihaela a întrebat:

Am auzit ca exista niste aplicatii cu ajutorul carora poti afla parolele de la WiFi-ul din apropiere. Chiar exista? Daca da, cum se numesc?

7 răspunsuri:
| DeeyuAndrei a răspuns:

Nu cred că sunt adevărate. Un router wireless cu parolă nu poate fi păcălit așa ușor de o aplicație de mobil. Sunt doar niște fake-uri. :*

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, exista multe pentru Android, pe google play.
Eu am folosit, am reusit sa sparg 2-3 parole si sa ma conectez, dar majoritatea routerelor au securitate prea puternica pentru softurile alea. Modemurile mici cu cartela GSM (de la Orange, de ex), mai puteau fi pacalite.
Cineva mi-a spus ca a avut o aplicatie pe Iphone (deci nu Android), care spargea parolele cam peste tot. Dar nu era luata de pe net, i-o pusese un IT-ist.

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Salut,tu ai auzit bine insa acele aplicatii mergeau cam acum 4-5 ani! Da exact acum 4-5 ereau mai slabe in tehnologie si ce pot sa spun, decat sa te chinui sa descarci n-spemii de aplicatii si sa nu ai succes mai bine cu date mobile! Dai un ban si sti o treaba! Funda daca crezi ca te-am lamurit cat de cat happy Merci frumos

| LPCTSTR a răspuns:

Ramai la realitate, alicatiile acelea sunt niste fake-uri.
Cele mai multe reusesc sa pacaleasca acea iconita/Wi-Fi status/distanta fata de router astfel incat iti folosesc datele nu Wi-Fi-ul care se presupune ca ar fi fost spart.
Iar acea optiune de afisare a parolei este la fel de fake ca aplicatia in sine.
Nu te lasa pacalit de aparente.

| gelu1970 a răspuns:

Wifislax

Răspuns utilizator avertizat
| Jorah a răspuns:

Dacă n-ai vreun exploit creat special pentru asta, n-ai nicio șansă. Iar acele exploituri sunt ilegale si nu sunt free.