| Chez0nz a întrebat:

am avut unitatea si monitorul intr-o cămăruță mai răcoroasă, le-am bagat in casa la caldura, s-a facut condens, au functionat, dar dupa un timp din senin nu s-a mai aprins monitorul, unitatea se aude ca se aprinde, invarte, am testat cu o surubelnita de curent daca placa de baza, placa video primeste curent totul ok, am incercat si cu alt monitor dar tot nu aprinde monitorul, nu are nimic ars vizibil înăuntru... care sa fie problema?

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Trebuie sa le desfaci toate componentele si sa vezi daca s-a oxidat ceva, le cureti contactele cu alcool isopropilic, lasi sa se usuce si apoi reincerci.

| AlexMh a răspuns:

Ai 5000 de tensiuni pe placa aia de baza laughing Nu verifici cu surubelnita de tensiune. E suficient sa ai o valoare diferita din cauza unui condensator sau altceva, si nu porneste. Este echipament pretentios. Ti-ai raspuns singur la intrebare, a facut condens, s-a impuscat vreun traseu, fie pe placa de baza, fie in sursa. Ori il bagi in service ori altul, si de data asta sa ai mai mare grija.