| DDCC a întrebat:

Am câteva întrebări legate de telefoane mobile pe care o adresez în special celor care au cumpărat de pe eMAG.

1.Produsele resigilate, în cazul meu telefoanele mobile, au neapărat câte o problemă și ăsta fiind motivul pentru care au fost trimise înapoi la eMAG și resigilate?

2.Telefoanele Allview au o problemă? Ambele telefoane (A5 Duo și E2 Jump) îmi ieșeau din aplicații (din browser), le țineau puțin bateria (maxim jumătate de zi după ceva timp de utilizare), se blocau tastele când scriai ceva rapid (dar nu chiar după ce le-am luat), mă trezeam dintr-o dată cu un mesaj de eroare "Aplicația cutare s-a oprit". De ce? Apoi pe E2 Jump nu auzeam ce spune celălalt decât dacă îl dădeam pe difuzor. Mi s-a întâmplat de câteva ori să nu îmi mai recunoască, cartela microsim decât după ce o puneam pe aceasta în locul pentru sim (fiind cartela telekom care are toate cele trei tipuri de sim) apoi o puneam la loc. Căștile nu mi-au mai funcționat bine în sensul că la E2 Jump trebuia să țin strâns partea din cablu care intră în mufă ca să se înțeleagă sunetul. Am returnat acest telefon cu toate defectele lui. Am crezut că nu mi-l vor accepta însă am primit email de la eMAG de aprobare. Nu m-au sunat deloc așa cum au scris în email așa că i-am sunat eu. Am cerut telefonul Microsoft lumia 532 în schimbul produsului returnat. L-am luat pe acesta din 2 motive:1. Doream să încerc un telefon cu Windows Phone, să văd cu ce e mai bun ca androidul. 2.Frate-meu m-a sfătuit să nu dau bani în plus fiindcă oricum nu mă va ține mult (fiindcă smartphone-urile au componente de calculator iar unul bun ar costa destul de mult). Menționez faptul că ambele au fost resigilate. Frate-meu mi-a zis că are un telefon Allview căruia după 8 luni de folosire i s-a defectat touchscreenul (nu mai răspunde la comenzi dar pornește).

3.La telefonul lumia bateria era descărcată pe sfert (era totuși încărcat mai mult de jumătate, nu mai știu exact cât la sută era), avea contacte existente fără să fi pus cartela telekom în el. De două ori mi s-a restartat dar fără să îi dau eu vreo comandă. Azi îl aveam în buzunar și l-am simțit vibrând iar când m-am uitat la el am văzut sigla de la Microsoft. Toate astea pot însemna că telefonul nu e nou, că ar fi resigilat? Mi l-a comandat un angajat de la eMAG, în schimbul produsului resigilat, după cum am menționat anterior. În rest telefonul se mișcă bine pentru caracteristice sale.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

1. Nu, de obicei nu alea sunt produsele resigilat, ci cele folosite la review-uri sau. expuse prin magazine.
2. Cred ca ai fost tu ghinionist, acum nu iti da nimeni garantie 100% ca toate produsele sunt perfect functionale, asta e treaba de garantie.
3. Nu stiu ce sa zic, in buzunar e posibil sa... se acceseze anumite comenzi din greseala, na, chiar daca e touchscreen.
Eu n-am avut probleme de genul, si eMAG e de incredere, parerea mea... ( nu-i fac reclama ).