| korenix a întrebat:

Am cumparat o banda cu leduri de mai multe culori, pe care le poti schimba culoarea din telecomanda.
Banda are 5 metri si ledurile se pot taia din 3 in 3 leduri.
Pentru a le schimba culoarea iti trebuie un controler(un chip ceva gen ca la instalatia de brad unde schimbi iluminarea becurilor adica mai rapid, mai incet) doar ca la controler este dintr-o culoare in alta.
Pe banda are patru tablite care scrie +, R, G, B.
Intrebarea mea este: daca tai banda si nu pun controler-ul ce culoare se va aprinde banda?

Răspuns Câştigător
| shannygelu a răspuns:

Acolo ai rosu verde si albastru culoarea care se va aprinde este aceea care o vei alimenta cu curent de exemplu pui la plus si minusul la r se aprinde rosu pui la g se aprinde verde si la b se aprinde albastru daca le vei lega toate impreuna rgb vei aprinde toate culorile odata

| korenix explică (pentru shannygelu):

La asta ma gandeam si eu!
Dar tot ma nelamureste ceva.
Daca fac cum ai zis tu, pun la plus si minus la b, telecomanda are si mov cum fac pe minus il pun la b si r?

| shannygelu a răspuns (pentru korenix):

Pai tu stii cate culori are si poate fiecare led are cate 2 culori

3 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Normal ar trebui alb.
scoate controlerul si pune o baterie de 9/12 v cu 2 fire...si vezi ce culoare are.