| Skrillex1 a întrebat:

Am cumparat un router ASUS RT-N12 acum o saptamana. Am realizat conexiunea prin fir exact cum mi s-a spus in instructiuni.
Problema este ca nu merge nici internetul de pe PC dar nici WiFi.
Cred ca nu am realizat configurarea 100%. (Daca pun firul de la net direct in calculator, internetul merge perfect).
Niste sfaturi va rog!

Răspuns Câştigător
| madastar18 a răspuns:

Vezi ce tip de conexiune ai asa am patit si eu sunt 3 optiuni tu o alegi pe aia pe care o ai(daca ai rds alege PPPOE asa am eu) daca nu merge nici asa conecteaza cablul la pc direct din modem si cauta marca routerului cu un tutorial de instalare. Problema fac pariu ca este la acel pas cu cele 3 optiuni.
FUNDA?

| Skrillex1 explică (pentru madastar18):

Tipul conexiunii era problema. Am pus pe WPA Personal si acum merge perfect. Mersi mult!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi ca ai configurat router-ul corect.

| sltlp a răspuns:

Vezi ca ai configurat router-ul INCORECT!big grin
Cablul de la provider il pui in portul WAN de la router. Cel Lan1-la pc. Reseteaza router-ul si reconfigureaza. Daca ai internet de la rds, compeltezi doar campul cu username si parola, pppoe, nimic in plus.

| Skrillex1 explică:

Era problema de la tipul conexiunii. Acum e WPA personal cu shared key. Merge perfect, mersi madastar18!