| korenix a întrebat:

Am cuparat o banda cu leduri albastra 12V etc, nu intru in detalii.
Si am o baterie de 9V, 1800mAh
Intrebarea este, daca voi pune bateria la banda se va aprinde?
Eu nu cred ca se va aprinde tare.
Conteaza cumva daca pun mai multi V, se va arde?
Si inca ceva, nu am incarcator pentru baterie, eu am legat de baterie o mufa usb 2.0 pe care o bag in incarcatorul de la telefon care incarca cu 5V si nu prea cred ca se incarca, bateria si incarcatorul se incalzesc si dupa ce scot bateria de la incarcat si miros incarcatorul miroase a ars, dar nu tare!
Voi ce credeti?
Fundoi

Răspuns Câştigător
| Made_Self_1995 a răspuns:

Pe 9 volti se va aprinde dar nu va avea autonomie indelungata, iti trebuie o baterie de cantar sau scuter pe elementi de 12 volti, iar la randul lor icarcate cu un redresor ce indeplinesc parametrii de amperaj....sau un transformator cu punte redresoare de 12 volti 4/5 amperi...ideale ar fi adaptoarele de Laptop.

| korenix explică (pentru Made_Self_1995):

Autonomia se masoara in mAh si puterea in Volti, da ai dreptate as putea sa o incarc cu un redresor.
Dar merge si cu incarcator de laptop? Am un incarcator de laptop de 19V si 3, 3 Amperi.

9 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Sa incarci o baterie de 9v cu un incarcator de 5v e jalnic pentru un,, viitor electrician". Cred ca sfatul cu cartea(postat mai sus) te va ajuta daca il urmezi.

| korenix explică (pentru nutepriveste21):

Pai eu ce am zis, ca a venit prea trziu cu reprosurile.
Si alt incarcator nu am. big grin
Adica am dar e la un prieten, si nu stiu daca mai merge.

| K0sti a răspuns:

Credem ca ar trebui sa pui mana pe cartea de fizica!

| korenix explică (pentru K0sti):

In primul rand, poate crezi, nu credem.
In al doilea rand, am pus o intrebare si raspunsul pe care mi l-ai dat nu trebuia nici decum sa imi spui tu mie ce sa fac.
In al treilea rand, sunt electrician in devenire, deci imi pare rau, ai venit prea tarziu cu reprosurile.
In al patrulea rand, nu ma cert! Asa ca ''imi pare i'm sorry''.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Vei putea sa alimentezi cu bateria de 9V dar asta inseamna ca ledurile nu se vor aprinde la capacitate maxima, ele avand nevoie de baterie de 12V.

In legatura cu micul tau sistem de incarcare, atat timp cat bateria despre care vorbesti este de fapt un acumulator reincarcabil, nu va fi o problema sa incarci cu incarcatorul de 5V. Problema vine in monitorizare incarcarii. E posibil sa supraincarci bateria. In orice caz, e periculos, si poate rezulta in explozii, incedii si alte alea.

| korenix explică (pentru PanaceuUniversal):

Pai si eu ce sa cred?
Imi trebuie incarcator de 16V sau merge si cu micul meu sistem de incarcare big grin

| sori88 a răspuns:

Da se va aprinde... pai nu are cum sa o incarce trebuie incarcator de 16v daca nu ma insel pentru baterie de 9v

| korenix explică (pentru sori88):

De unde si pana unde incarcator de 16V pentru baterie de 9V.
Nu o va supra incalzi?
Imi poti explica te rog big grin