| Verne a întrebat:

Am dat de o problema, azi mi-am luat un laptop Asus (nou), pe el merge numai Windows 10, am facut un stick bootabil cu el, trebuia sa il instalez prin FreeDOS, totul a decurs bine pana cand ajung la faza "unde vreau sa instalez Windows-ul?" nu ma lasa sa dau Next din cauza urmatoare: disk-ul trebuie sa fie GPT nu alt format. Am folosit comanda diskpart si am facut o mare greseala, am dat clean (la ambele disk-uri) in concluzie nu am unde sa instalez Windows-ul. Am dat restart la laptop si imi aparuse un mesaj... m-am dus in BIOS, am dat Restore Default" si dupa m-am trezit cu mesajul "Reboot and Select Proper Boot Device" si nu mai pot folosi nici comanda diskpart. Intrebarea mea este, cum as putea scapa de acest mesaj si sa imi "recuperez" disk-urile? Dau funda! Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai sters ambele partitii, deci nu ai partitie facuta acum si laptopul iti zice sa selectezi o partitie sau un hard. Cum nu este nimic decat spatiu liber, nu iti poate instala. Faci un stick boot-abil cu Gparted, il rulezi si faci o singura partitie pe hard. Lasi vreo 50 de MB liberi iar restul faci o singura partitie pentru ca atunci cand instalezi win 10 si ajungi la partitie, dai format si windowsul ar trebui sa iti formateze tot hardul in formatul de care are nevoie. Dupa ce ai reformatat tot hardul, instalezi windows 10 si dupa instalare poti face alte partitii din manage-disk manager.
Deci intai faci un stick boot-abil cu Gparted, intri in bios si setezi usb pe primul loc, bagi stick-ul si repornesti. Faci o singura partitie si apoi faci win 10 boot-abil pe stick.

| KillaNoFilla a răspuns:

,,nu am unde sa instalez Windows-ul,, sau nu ai DE unde sa intalezi windows-ul

Daca nu ne explici corect nu avem cum sa te ajutam.

Presupun ca ai fomatat si stickul. Daca da atunci il faci iarasi bootabil cu alt pc.
Daca e ceva la hhd desi nu inteleg dc nu poti sa instalezi windows-ul dupa formatare(poate ai uitat sa creezi partitie). Asigurate ca e vizibil hhdul in bios. Daca e atunci totul e inregula si dai ca boot device 1 sa fie hdd external sau usb...

| Verne explică (pentru KillaNoFilla):

Nu am UNDE sa instalez Windous-ul, partitiile sunt "sterse", nu ma lasa sa mai intru in stick si imi apare doar "Reboot and Select Proper Boot Device".

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Verne):

Pai da, le creezi tu dupa cei formatezi.Si baga iarasi windowsul pe stick la de la cineva.

https://www.google.ro/......ps?/search

dupa ce dia format dai new...

| Hanțig_ClaudYu_1999 a răspuns:

Folosteste rufus! E mult mai eficient de folosit, si usor.
Si eu am facut un stik cu windows 8.1 bootabil cu rufus

| AwareSty a răspuns:

Ce aveai pe hdd a disparut pentru ca ai dat format, ai formatat toate partitiile deci w10 nu il mai ai! Ori duci leptopul la cineva sa iti puna inapoi windowsul ori faci un dvd/stick bootabil si instalezi windowsul tu, dar ai grija sa instalezi si driverele! Eu oricum recomand sa il duci la cineva care se procepe. Acum decizia ta