| Alexandru390 a întrebat:

Am desfăcut laptopul pentru a-l șterge de praf. Și avea chiar foarte multă. Dar după ce m-am chinuit să pun toate firele și placa de baza la locul lor, am observat că nu mai merge bine. Laptopul se deschide și când trebuie să pun parola pentru Windows se închide brusc. El are baterie. Și am încercat și cu el la încărcat. L-am desfăcut din nou și toate erau puse la locul lor. Conectate extreme de bine. Dar la fel. După 5-6 secunde de la butare se închide direct. Nu știu care este cauza. Mă poate ajuta cineva dacă știe? Mulțumesc!

19 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Pfff....mosule pot sa fie multe. De la electronica dusa sau bateria arsa, pana la o problema de windows.

| Digikey a răspuns:

Dar macar acum este curat.Si cred ca asa o sa ramana pentru mult timp.

| Adrian5575 a răspuns:

Ai sters cumva pasta termoconductoare de pe procesor? Daca ai sters-o, ajunge procesorul la o temperatura foarte mare si se inchide automat.

| Alexandru390 explică (pentru Adrian5575):

Nu am avut treabă deloc cu procesorul. Nici nu l-am atins.

| Alexandru390 explică (pentru Adrian5575):

Totuși nu am putut să îmi dau seama care era procesorul și care era placa Nvidia. Pe placa de bază am găsit un chip și avea pe el lipit tot un fel de chip. Și nu înțeleg. Erau amândouă puse una peste alta? Că in afara de acel chip nu mai era nimic pe placa. Care să semene cu un chip.

| Adrian5575 a răspuns (pentru Alexandru390):

Chipul ala de care spui tu, avea cumva o pasta alba, usor intarita pe el?

| Alexandru390 explică (pentru Adrian5575):

Nu. Imaginează-ți 2 procesoare puse una peste alta. Cam ceva ceva de genul. Doar că cel de dedesubt arăta exact ca o bucata de sticlă verde. Cam așa.

| Adrian5575 a răspuns:

In astea 5 zile se puteau intampla multe, poate nu e din cauza ca ai umblat in el. Daca era din cauza asta, iti facea de cand l-ai montat. Poate ai luat vreun virus. Incearca si cu un repair la windows sau cu o reinstalare. Daca face tot asa, mergi cu el la service sau roaga pe cineva care se pricepe sa dea un ochi la el.

| Bariel a răspuns:

Ai scos bateria? Poate ai fi uitat sa o scoti si ti a facut scurt placa de baza

| Alexandru390 explică (pentru Bariel):

Nu am umblat de loc la baterie. Trebuia să le scot? Pentru că nu m-am atins de ele

| Bariel a răspuns (pentru Alexandru390):

Depinde de cum e bateria, sunt baterii pe care le poti deconecta direct care sunt situate pe capac, si sunt altele situate in laptop, alea din laptop sunt conectate la placa de baza cu un cablu, daca nu deconectezi cablul din placa de baza este riscul sa o arzi (placa) daca atingi cu metal pe ea deoarece este inca conectata la curent

| Alexandru390 explică (pentru Bariel):

Bateriile sunt exact ca acele care le pui la ceasul de pe perete doar că erau mai mari și groase. Erau 3. Și înainte să desprind placa de baza le-am deconectat. El a funcționat bine 5 zile de atunci dar azi nu a mai vrut să funcționeze

| Alexandru390 explică:

Bootare *scuze

| Alexandru390 explică:

Nu am rupt nimic. Cum am mai zis. El pornește. Fără probleme dar peste 6 secunde se închide.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandru390):

Are ceva si daca il folosesti il strici de tot ca defectul avanseaza.

| Alexandru390 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Prin acel ceva la ce te referi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandru390):

Ma refer la faptul ca stă pornit 6 secunde după care se opreste, înainte de a il desface tu, nu facea asa.

| Alexandru390 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu făcea așa. Dar și acum 5 zile care au trecut de când l-am desfăcut nu făcea așa. Azi nu știu ce s-a întâmplat.de nu merge. Astăzi am vrut să îl deschid și m-am trezit că se închide singur. Acum 5 zile nu făcea deloc așa. Și nu la folosit nimeni in afara de mine

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandru390):

Scoate i bateria si foloseste l doar in priză, posibil sa ai bateria dusă.