| MKV a întrebat:

Am facut o prostie la instalare windows xp sp3.
A fost prima data cand am facut-o. cand aprind pc imi apare 3 windows-uri si ma pune sa aleg pe care sa intru...
Cum as putea elimina 2 dintre ele?
Va rog ajutorstraight face

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

CUM STERG un windows din doua
Clik START -> RUN -> "msconfig", te duci la boot.ini,clik "Check all boot paths" si o sa iti arate ca ai doua windows-uri din care unul este incorect si te va intreba daca doresti sa il stergi ->clik ok!
Si tot asa faci si cu al doilea. Succes!

1 răspuns:
| AndrogynBeauty a răspuns:

Păi informaţiile din meniul acela de boot-are sunt în fişierul (ascuns, hidden) boot.ini, deci va trebui să editezi acest fişier. Poţi s-o faci în mai multe moduri:
1. Apeşi pe Start-Run... şi acolo scrii "edit boot.ini" şi dai Enter. Îţi va apărea o fereastră de editare albastră şi acolo elimini pur şi simplu înregistrările a două dintre variantele de boot-are. Ai grijă să o păstrezi pe cea care şi funcţionează. După ce-ai editat, salvezi şi-i dai close.
2. Dai click dreaptă pe My Computer şi selectezi "Properties". Apoi apeşi tab-ul "Advanced" şi în eticheta "Startup and Recovery" apeşi butonul "Settings". Îţi va apărea o fereastră în care poţi face modificările dorite în fişierul boot.ini, fie direct, fie apăsând mai departe butonul "Edit" - ţi se va deschide boot.ini în notepad. De-aici, elimini ca şi la punctul 1, înregistrările de care nu ai nevoie.
3. A treia variantă este chiar mai simplă. Apeşi Start, apoi Run şi scrii "msconfig", dai Enter şi îţi va apărea o fereastră cu mai multe tab-uri. Alegi "boot.ini" şi modifici cele necesare.

În mod normal, fişierul tău boot.ini arată cam aşa: http://t1.gstatic.com/......tp?/images
La final, după ce elimini intrările inutile, fişierul tău boot.ini trebuie să arate cam aşa: http://t3.gstatic.com/......tp?/images