| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut un mic upgrade la sursă. De la sursa veche am rămas cu un ventilator. Problema e că el nu are aceea mufă specifică, are doar două fire(negru și roșu). L-am conectat la un fost cooler de laptop(avea 2 ventilatoare, iar era stricat așa că l-am scos). Am pus USB-ul în PC, am conectat firele de la ventilatorul din sursă și de la ăla de la cooler(care dă 5V). Se învârte dar nu la viteză mare(nu suflă destul de mult aer). Aș putea să îl pun cumva în mufa de la placa de bază (sis fan)?

Răspuns Câştigător
| bystefu a răspuns:

Nu.

3 răspunsuri:
| bystefu a răspuns:

Da,de regula turatiile se modifica in functie de cererea facuta.Adica daca tu ceri mult de la procesor, el cere de la cooler.Asta se numeste echilibru intre cele doua.Din sursa componentele hardware isi ia curent cat au nevoie.

| TTSP a răspuns (pentru bystefu):

Ventilatorul vreau să îl folosesc pe post de ventilator pentru carcasă, nu pentru procesor. Mă refeream la faptul că dacă există o problema daca conectez ventilatorul la placa de bază, pentru că e de la o sursă, nu are mufă, doar cabluri. Totuși va există o problemă? Gen scurt circuit sau chestii de genul?

| TTSP a răspuns (pentru bystefu):

Ok, mersi pentru răspuns!

| bystefu a răspuns (pentru TTSP):

Nu.