| VeroniMichy a întrebat:

Buna TPU.
Am gasit o Placa de baza ASUS P5G41T-M LX.
Stiu ca e veche si as vrea sa pun o placa video compatibila cu directx11, ceva ieftin.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placa de baza are slot PCIex 16 (generatia 1.0, dar si generatiile urmatoare 2.0 si 3.0 sunt compatibile cu acesta), astfel ca in slot merge pusa orice placa video mai entry level, in genul urmatoarelor: GT710, GT730, sau chiar GT1030, sau GTX 550, GTX 560, sau altele, in functie de procesor,
insa placa pe care o vei pune trebuie sa fie aproximativ la fel de puternica ca si procesorul pentru a obtine performanta maxima.

https://www.asus.com/in/supportonly/P5G41T-M%20LX/HelpDesk_CPU/

RAM suporta maxim 8GB, in dual channel, adica 2 placute a cate 4GB, la frecventa 1033 sau 1333MHz.

Da mai multe informatii despre ce doresti sa faci/sa obtii, si ce ai deja.
Placa de baza si procesorul le ai, sau doar intentionezi sa le cumperi?

Pentru a sti ce placa video se potriveste cel mai bine, trebuie sa indici modelul exact al procesorului (nu ajunge sa spui Pentium, Celeron, Core2Duo sau Core2Quad... exista o diferenta destul de mare intre cel mai slab Pentium ce poate fi pus pe acea placa si cel mai puternic).

| VeroniMichy explică (pentru NLS):

Multumesc de raspuns!
Am deja un pc cu aceata placa de baza, si ma gandeam sa pun o placa video, pentru ca placa video integrata nu e buna de nimic
Procesorul e Pentium(R) Dual-Core CPU E5700 @ 3. 00GHz.Ce placa video imi recomanzi pe procesorul asta? Ceva compatibil cu directx 11?

| NLS a răspuns (pentru VeroniMichy):

Ok.
Cum spuneam, de pus poti pune o placa video,
insa procesorul e destul de slab, si nu o sa te ajute sa joci chestii prea noi.

Cele mai puternice placi video pe care merita sa le pui pe acest procesor sunt (in ordinea performantei)
1) AMD RX550 (suporta dx12)
2) nVidia GTX 750 (suporta dx12)
3) nVidia GTX 650 Ti (suporta dx11)
(astea 3 sunt aproape identice)
4) AMD Radeon R7 250X (suporta dx11.1 si teoretic dx12)
5) nVidia GTX 650 (suporta dx11)

Mai merg desigur si altele mai slabe, precum
nVidia GT 1030 (suporta dx12, dar scoate rezultate mai bune cu dx11)

Pune nVidia GT1030 doar daca nu gasesti sau nu iti permiti una dintre primele 5.

| VeroniMichy explică (pentru NLS):

Multumesc mult!
Am sa cumpar cel mai probabil un nVIDIA gtx 750