| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am hotărât împreuna cu ai mei, sa îmi iau un Desktop PC COMPLET.
Bugetul este de 1600 RONI (16 milioane).
Ce îmi rcomandați voi?
Îl voi folosi mai mult pentru jocuri, cum ar fi: LoL, GTA, etc., ca de restul lucrurilor ma ocup pe laptop (muzica, seriale).
Inafara de recomandări, îmi explica și mie cineva, de ce e nevoie pentru ca jocurile sa ruleze bine? E nevoie de mai mult ram sau un procesor bun? Nu le am cu astea... de aia va cer vouă.
As prefera de pe site-uri de incredere, ca EMAG sau Altex.
Repet: Caut un Desktop PC, cu monitor, tastatura, mouse, sau și separat, doar sa fie sub 1600 RONI.
Mulțumesc și îmi cer scuze pentru timpul irosit... eu chiar nu ma pricep...

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Nu prea am inteles daca perifericele trebuie sa fie incluse in pret:
Eu iti recomand sa cumperi acum aceasta placa video
https://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/
Este resigilata pe pcgarage, nu gasesti ceva mai bun la acel pret asa ca eu iti recomand sa pui comanda acum.
Cat despre desktop cea mai buna varianta ar fi acest prebuild de la altex:
https://altex.ro/......510-ubuntu

Cat despre monitor, ti-au mai ramas inca 200ron din cei 1600, asa ca iti recomand sa te uiti pe piata SH deoarece poti sa gasesti monitoare FHD la 200ron destul de usor.
Restul perifericelor nu intra in buget, dar te descurci ca mai mult de 50 de lei nu dai pe un mouse, tastatura si casti...

Am vazut ca ai o recomandare de la cineva inaintea mea cu un prebuild de la Altex, personal nu ti-as recomanda sa mergi pe el deoarece placa video este de 2x mai slaba decat cea recomandata de mine.
Cat despre intrebarea ta cu ram-ul, procesorul si mai adaug eu placa video depinde...
Memoria ram recomandata pentru un sistem de gaming ar fi minim 8GB,dar acel prebuild recomandat de mine mai are un slot liber de ram, asa ca daca simti nevoia poti sa faci upgrade foarte usor.
Procesorul si placa video conteaza in gaming, dar mai mult placa video atata timp cat nu este o diferenta mare de performanta intre cele doua, altfel placa video poate fi limitata de procesor.

Iti recomand sa comanzi acea placa video imediat ce citesti acest raspuns, pentru a putea fii sigur ca nu o cumpara altcineva:
https://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/

| Canndii a răspuns (pentru XYZ02):

Asta mi se pare cel mai Ok. Deja am făcut comanda, iar monitor am găsit pe olx la 180 lei, Samsung nu știu cum, am văzut ca e FHD.
M-am uitat mai atent la acel Desktop Pc și are tastatura și mouse inclus big grin
Mersi!

| XYZ02 a răspuns (pentru Canndii):

Asa este, am uitat ca desktop-urile de la Myria vin cu o parte din periferice incluse.
Distractie placuta!

4 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

E bunisor si asta fiind totusi un i3 dar nu e neaparat cea mai buna alegere ci doar cea mai buna alegere in acest buget.

https://www.emag.ro/......D256Q2BBM/

Si totusi, nu acopera tot necesarul tau avand in vedere ca doreai si restul de periferice. Oricum alea nu sunt foarte scumpe.