| Amelia94 a întrebat:

am incerecat sa imi schimb unitatea la calculator adusa de la reparat si cand o pornesc imi zice Please select any key or reboot your device...ceva in genu... apas orice tasta si imi apare inca odata mesaju si atat, inseamna ca nu mi s-a instalat windowsul pe el si trebuie sa bag cd-ul de instalare? Va rog ajutati-ma eu nu ma pricep la calculatoare! Multumesc. Ofer funda!

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Nu vede hardul deci nu are de pe ce boota adica sa pornesca sistemul windows, verifica daca ai hard, daca este conectat, apoi iti faci probleme ca ai sau nu sisitemul instalat lucru dealtfel posibil daca ai avut ca defect inlocuirea hardului.
Succes.
PS.Tu nu ai facut proba acolo pe loc la comp?
Asa se face tine minte, la orice scoti de la reparat.

| Amelia94 explică (pentru traveler):

Si cum verific daca are hard si daca e conectat? Pc-ul mi-a fost adus acasa..nu am avut cum sa ii fac proba.

| Gas a răspuns:

Intra in bios (daca ii unitate pc probabil cu Delete) seteaza la BIOS sa fie bootabil primul unitatea optica (DVD-writerul) si baga un cd botabil cu un sistem de operare in el si apucate de instalat pentru ca tipi de la service probabil ti-au ras sistemul de operare.