| Maria2470 a întrebat:

am laptopul "infestat" de reclame, ce pot face?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Ai un virus - mai exact un adware.
Descarca de pe site-ul oficial utilitarul antivirus Norton Power Eraser ( tot aici gasesti un tutorial in lb. română). Ruleaza-l, urmarind pasii din tutorial, și te scapa de tot ce nu e in regula in PC - ul tau: PUP's, Rootkit, Adware, etc.
Ai avantajul ca nu se instaleaza, nu lasa urme si nu intra in conflict cu antivirusul tau. La urma îl stergi de pe desktop si gata.
Daca vrei poti sa descarci de pe site-ul oficial AdwCleaner. Intotdeauna trebuie si o a doua parere.
E un instrument special de inlaturat Adware dezvoltat de cei de la Malwarebytes. Dar din pacate nu inlatura decat adware si e posibil sa mai ai si altceva gen browser hijaker. De aia recomand sa folosesti mai intâi Norton Power Eraser
Iar daca nu ai Windows 10 recomand ca o data pe luna sa descarci si sa scanezi tot sistemul cu MSRT adica Microsoft Windows Malicious Software Removal Tool.
Succes la devirusare.
happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,trebuie sa ii reinstalezi sistemul de operare pe care l-ai instalat.Așa mi s-a întâmplat și mie când descărcam toate prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce complicata fac astia situatia pe aici, sunt doar niste programe idioate.
Start -> Control Panel -> Programs -> Unistall a program.
Acolo cauti tot ce nu pare okay si il scoti afara... dupa dai un reset la browser sa cureti homepage-urile inutile si extensii. Dupa dai un restart.

| Annonnymus005 a răspuns:

Deci,in primul rand instaleaza Malwarebytes Anti-Malware,iar in browser instaleaza Adblock Plus. Din Control Panel,dezinstaleaza ce ti se pare suspect,ai grija sa nu dezinstalezi drivere. Apoi, da mai multe scanari-curatari cu Malwarebytes pana nu mai gaseste nimic, apoi, din browser dezinstalezi toate extensiile in afara de Adblock. Daca nu merge, desii ar trebui, reinstall Windows dar du-te la cineva priceput.

| AndreiPfg1 a răspuns:

Încearca sa instalezi in addblock! Sper ca te-am ajutat ^_^!

| RAY a răspuns (pentru AndreiPfg1):

Addblock e bun, dar ea a instalat extensi cu virusi in broswer, are nevoie de o devirusare de pc