| Thedarklightofthemoon a întrebat:

Am lucrat in word la un proiect si din senin a aparut o pagina care mi-a sters tot proiectul. Nu am virusi pe calculator, am un antivirus bun si nu am aplicatiii descarcate de pe internet.
VA ROG RASPUNDETI, E FOARTE URGENT! DAU FUNDA!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inchide fisierul fara a salva. La deschidere va fi acolo tot ce salvasesi inainte

| gabicoo a răspuns:

Esti sigur/ă ca nu ai virusi?
O a doua parere e intotdeauna bine venita.
Descarca de pe site-ul oficial Norton Power Eraser. E un utilitar antivirus nu un antivirus clasic.
Se descaraca, il rulezi( executa mai multe tipuri de scanari), apoi il stergi de pe desktop. Nu se instsleaza si nici nu intra in conflict cu antivirursul tau( daca nu crezi pe site-ul lor exista un tutorial bine documental in limba romana).
Sau daca ai un antivirus foarte bun fa o scanare la pornire. Unii virusi (gen rootkit) se acund cand porneste calcultorul. Accesezi antivirusul, intri la scanari si dai scanare la pornire. Antivirusul va da restart si va executa scanarea.
Succes.
happy

| Thedarklightofthemoon explică (pentru gabicoo):

Antivirusul Panda Security este bun? ( pe el il folosesc)

| gabicoo a răspuns (pentru Thedarklightofthemoon):

Merge dar nu e prea grozav. Daca e e varianta free nu merita tinut pe PC. Daca ai o varianta platita e ok dar nu e cel mai bun antivirus.
Eu am Avast internet security ( cu licenta platita). Am avut ani buni Avast free si m-a tinut departe de virusi. Acum am zis ca gata cu pomana si am trecut pe varianta platita.
Dintre antivirusii free Avast Free e singurul care merita instalat.
Dar cel mai bun antivirus esti tu. Poti avea mama antivirusilor platiti ca nu scapi daca nu esti atent.
Cel mai bine e sa nu instalezi krak-uri si alte piraterii. Iar tot ce instalezi scanezi online pe www.virustotal.com
Succes.
:)

| Thedarklightofthemoon explică (pentru gabicoo):

Mersi pentru ajutor!

| NLS a răspuns (pentru gabicoo):

Exact, si noi avem la firma Avast cu licenta pe ~280 de calculatoare.
Cate un virus tot mai intra uneori, dar in general apara bine.
Eu acasa nu folosesc antivirus, din 2011 de cand am avut Win7. (acum am 10), si nu am intampinat nici o problema.

Acum mi-am cumparat cateva dintre programele marunte folosite, doar asa, sa ajut dezvoltatorii... dar am folosit programe sparte multi ani, fara nici o problema.

Pagina galbena de care spui, poate avea mare legatura ca programul nu a fost activat, probabil niciodata.

| Typhoo a răspuns:

Poti sa dai mai multe detalii?
Ce fel de "pagina" a aparut? Ti-a dat un mesaj?
Cum ti l-a sters?, nu era salvat si s-a inchis wordul, s-a sters fiserul salvat?

| Thedarklightofthemoon explică (pentru Typhoo):

Dupa ce s-a sters a aparut o pagina de la Office (era galbena. Nu am citit ce scria pe ea.) Pagina s-a inchis, fisierul era salvat.

| Thedarklightofthemoon explică (pentru Typhoo):

Sti de ce s-a intamplat asta? Acum o zi mi s-a inchis calculatorul singur iar acum mi s-a inchis word.ul singur. E virusat, hack.it?