| Scolarul12444 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi in privinta achizitionarii unui smartphone cu Android. Banii nu sunt o problema.
Din urmatoare lista ce mi-ati recomanda si de ce : LG g3, Sony xperia z3, Sony xperia z3 compact, Samsung galaxy alpha, Samsung galaxy s5, Samsung galaxy note 4, HTC one m8. Mai sunt si alte smartphoones pe piata, poate imi recomandati altceva.
Ce ati alege daca ati avea mana libera? Multumesc. Funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Prima data as alege note 4. Urmat de z3, g3, z3 compact, m8, alpha si s5. Desi alpha spre exemplu nu e cel mai wow, arata incredibil de bine. Sau cel putin mie mi s-a parut un "iphone" doar ca de la Samsung. Totusi, de ce ordinea aia? Note 4 e printre cele mai performante, cu un ecran 2k, deci se vede foarte clar, desi performantele totusi is date in jos de la rezolutie(mai degraba merge ca un note 3). Z3 deoarece arata si el foarte bine, si bateria e destul de ok, plus ca, ca si performanta e ok. G3 iar, arata foarte bine, margini inguste. Ca si probleme totusi e ca are ecran 2k, insa procesorul e ca cel de pe z3 compact, deci foarte rau, deoarece saracul are de procesat de aproape 4 ori mai multi pixeli mereu. Si tot la g3 cam dezamageste bateria. Z3 compact e si el ok. Ca si performante, cred ca in practica, desi procesorul e mai slab, e peste note 4 deoarece rezolutia aia e un dezavantaj, dar si avantaj. M8 are materiale ok, dar ca si minusuri: camera si aspectul as zice eu. Si s5, care e cea mai proasta varianta dupa mine. Nu impresioneaza nici ca specificatii, nici ca aspect(mie personal s5-ul mi se pare un telefon urat).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege Sony Xperia Z3 Compact pentru ca are avantaje destul de mari:
-camera extraordinara
-autonomia bateriei excelenta
-rezistent la apa si praf
-dimensiunea telefonului este ideala. Ce trece peste 4.8 inch este deja caramida si devine incomod.
La procesor si GPU am observat ca sunt asemanatoare, deci mergi pe Z3 Compact, fara nicio indoiala.

| eugen11 a răspuns:

Salut! Toate smartphonurile care le-ai mentionat tu sunt foarte bune. Eu as merge pe Note 4 deoarece este cel mai puternic smartphone depe piata are un ecran foarte bun si multe functii grozave pe care nu le mai poti intntilni pe altele, sa nu uitam si de camera care e super buna si ea. Samsung Alpha este si el o alegere chiar foarte buna... Decizi tu!
P.S. Un minus ca nu sunt rezistente la apa si praf. Aaa si Samsung Note 4 este aproape o tableta.

| bundachecosmin a răspuns:

As alege Note 4 si pe locul doi Allview X1 Xtreme cu 3Gb ram Procesor Quad Core 5"