| Linda724 a întrebat:

Am nevoie de o parere despre o camera foto. Este vorba despre instax mini 8 sau 9. Face poze ok? Se poate si filma pe ea sau doar poze? Pozele pot fii stocate in ea sau doar le poti scoate? Pentru ca mi-as dori o camera foto buna care sa poata si filma si poza, iar acestea sa fie stocate in aparat si sa le pot descarca pe alte dispozitive. Daca se poate mi ar placea si sa scoata pozele ca si instax mini doar ca nu stiu daca e posibil sa gasesc o astfel de camera. Ce camera imi recomamdati si sa fie si destul de ok la pret?

1 răspuns:
| Junniorrr a răspuns:

Fujifilm Instax Mini 8 și 9 sunt ambele camere foto instantanee compacte, care permit utilizatorilor să ia poze și să le vadă imediat în formă de copii fizice, numite "instax". Ele nu au caracteristici de filmare video, ci doar de fotografiere.

Ambii modele au un obiectiv de 60 mm cu o deschidere f/12.7-16 și un senzor de imagine de 0.37 megapixeli. Au o distanță de focalizare de 0.6m - ∞ și au un sistem de expunere automată. Instax Mini 8 are un indicator al nivelului de expunere, în timp ce Instax Mini 9 are un buton de selfie și un accesoriu pentru selfie.

Cand vine vorba de calitatea pozelor, acestea sunt destul de limitate, datorita dimensiunii si rezolutiei mici a senzorului. Pozele sunt potrivite pentru a fi utilizate ca amintiri instantanee sau ca oportunitati de divertisment, dar nu sunt recomandate pentru a fi utilizate la scopuri profesionale sau pentru a fi imprimate la o dimensiune mare.

In ceea ce priveste stocarea, acestea nu au capacitatea de a stoca pozele, ci doar de a le imprima instantaneu. Pozele nu pot fi salvate sau transferate pe un computer sau un dispozitiv mobil.