| loeder23 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor! Am o problema cu kit-ul de gaming ( tastatura + mouse ). Acesta este : http://www.emag.ro/......DK6M03BBM/

Am introdus mouse-ul si tastatura in spatele unitatii centrale, pc-ul fiind inchis, bineinteles. Am asteptat ca cele doua sa se instaleze : scria la dispozitive si imprimante, sectiune gasita in control panel, ca acestea se instaleaza. Dupa ce s-au instalat, am incercat mouse-ul bucuros, insa tastatura mi-a facut numai probleme. Numai o parte din aceasta functiona mereu, iar o parte numai uneori, adica mereu cifrele si tastele : m, n, h, g, j, k, l, p, o, i, u, y, iar celelalte : z, x, c, v, b,,f,d,s, a, q, w, e r, t nu mereu. Este foarte ciudat ca jumatate din tastatura sa functioneze. Mentionez ca am windows 10. Am incercat tastatura pe windows 7 ( un alt pc ) si a mers. Nu cred ca aceasta este incompatibila cu windows 10 deoarece daca nu era compatibila, nu mergea toata, nu doar jumatate da si una nu. Mai ales ca la sectiunea " specificatii " este pusa compatibilitatea : windows xp/vista/7/8 si plug&play : windows 10. Voiam sa va intreb, chiar daca zice plug&play : windows 10, aceasta este compatibila. Si la mouse apare plug&play : windows 10 si acesta merge perfect, si acelasi lucru apare la tastatura si nu merge. Gaseste cineva o explicatie? Am bagat tastatura si in fata si in spate, am reinstalat-o, dar nimic. Nu exista drivere pentru aceasta, ci doar pentru mouse, pentru personalizarea acestuia. Dimineata am tinut apasat pe "q" si apoi a mers tastatura, dar in acea seara cand am deschis calculatorul, nu a mai mers, oare de ce? Si chiar in acest moment a trebuit sa tin apasat pe o tasta ca sa mearga toate din partea dreapta. Cand am bagat mufa mai pe la jumatat in portul usb, parca mergea mai bine, dar treaba asta cu tinutul unei taste ca sa mearga partea stanga a tastaturii este la noroc. Oare nu face conexiune? Sigur este compatibila cu windows 10, la mouse zice plug&play windows 10 si merge, si la tastatura zice la fel, deci trebuie sa mearga, ajutor. Va rog sa-mi spuneti daca chiar este compatibila cu windows 10 sau ar putea fi vreo defectiune ca sa stiu daca imi schimb windows-ul in 8 sau returnez kit-ul pentru a-mi veni altul nou. Va rog foarte mult. Stiu ca am mai pus inca o data intrebarea si am dat un raspuns castigator, dar m-am inselat amarnic. Tastatura asta si-a batut joc de mine! Doar spuneti-mi daca este compatibila cu windows 10, multumesc... :(

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Eu eram sigur ca e defecta dar nu mai aveam argumente sa te conving asa ca te-am lasat sa te convingi singur happy

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles ca este compatibila cu win 10! Fa asa: scoate-o din pc, dezinstaleaz-o, sterge-o de tot din pc sa nu mai fie nici o urma din ea in pc apoi dai un restart la pc si cu pc-ul pornit conectezi tastatura la un usb la care n-a mai fost incercat, daca mai ai vreuna happy daca nu atunci pune-o in una oarecare, asteapta pana iti zice ca s-a instalat apoi incearca daca merge daca nu merge atunci returneaz-o urgent ca e defecta! Bafta!

| loeder23 explică (pentru lpavel):

Am incercat asta deja. in acest moment chiar scriu cu a daca ma crezi. chestia asta cu tastele din stanga cred ca e la noroc. adica tin apasat pe 'w' pana apare si apoi merge, dar nu imi prea place asta. cred ca o sa o mai incec la celalalt calculator si daca merge normal inseamna ca am eu o problema cu portul usb la pc-ul asta

| loeder23 explică (pentru lpavel):

Se pare ca atunci cand am conectat-o la celalalt calculator a mers la noroc. Imediat am returnat-o si a venit acelasi mouse doar ca la pachet cu o alta tastatura ( bineinteles ca acelasi model ). Merge perfect. Ai avut dreptate, era defecta. Niciodata sa nu cred un lucru ce se poate intampla.

| lpavel a răspuns (pentru loeder23):

Eu eram sigur ca e defecta dar nu mai aveam argumente sa te conving asa ca te-am lasat sa te convingi singur happy