| GoodLuck15 a întrebat:

Buna TPU.
Am o carcasa inter-tech k-2 GTS si as vrea sa fac un airflow cat se poate de bun in interiorul carcasei.
Mentionez ca am deja instalat un ventilator de 120mm in spatele carcasei care scoate aerul cald din carcasa, unul montat in fata carcasei in zona hardul-ui care baga aer in carcasa si in rest in zona tavanului sunt niste fante de aer dar dedeasupra lor e un geam de plastic transparent.
Wire-management nu stiu daca e cat se poate de ok deoarece am sursa pozitionata jos si majoritatea cablurilor sunt in zona sursei prinse intre ele cu soricel.In zona procesorului si a memoriilor nu sunt cabluri decat cel de alimentare la procesor care l-am aranjat cat am putut de bine.Coolerul procesorului sta cu ventilatorul in jos spre placa video deci asta cred ca strica din airflow deoarece am inteles ca el trebuie sa stea cu ventilatorul spre dreapta adica spre zona memorilor ram si in niciun caz in jos, este adevarat?

6 răspunsuri:
| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Si daca sta pozitionat asa cam cu cate grade as scadea temperatura procesorului?

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

El sta asa pentru ca ia aerul rece din fata si il trimite in spate catre coolerul care il scoate din carcasa. nimeni nu iti poate spune exact cu cate grade o sa scada

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Problema este ca eu cred ca ori nu am aplicat bine pasta termoconductoare astazi ori din cauza ca are un push-pin rupt si sta prins destul de ok dar doar in 3 push-pini temperatura se duce inspre 60 de grade in jocuri.Eu vreau sa o aduc undeva la 54-55 de grade maxim

| Bula a răspuns (pentru GoodLuck15):

Temperatura procesorului se aduna la temperatura din carcasa, care la randul lui se aduna la temperatura camerei.
Coolerul procesorului raceste procesorul, dar nu poate cobori sub temperatura din carcasa.
Ventilatoarele carcasei racesc aerul din carcasa, dar nu poate cobori sub temperatura camerei.

Ideal este ca, la o temperatura de camera de 20 grade C, in carcasa temperatura sa fie sub 28-30 grade, iar temperatura procesorului sa fie sub 43 grade la procesoare Intel sau sub 55 grade la procesoare AMD.

In carcasa, temperatura este marita de:
- procesor
- placa video
- hard disk-uri
- restul componentelor de pe placa de baza
Ca urmare, ventilatoarele carcasei si a sursei trebuie sa scoata caldura cedata de toate aceste componente.

Temperaturile le poti verifica in BIOS sau cu programe specializate rulate sub Windows.

| GoodLuck15 explică (pentru Bula):

Pai am 2 ventilatoare in carcasa unul care scoate aerul in spate si altul care baga in fata.Cum spuneai tu.Altceva nu pot face decat cum ti-am spus sa dau geamul de la tavan jos sa eliberez fantele de aer.