| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Am o imprimanta Canon MP280 cu inkjet, si as vrea sa trec la laser.
M-am gandit la o imprimanta HP LaserJet Pro M102a. Am cateva intrebari in legatura cu aceasta imprimanta :
1. Cartusul care se foloseste pentru ea (HP 19A CF219A) este reincarcabil?
2. Sunt ca la imprimantele cu inkjet cate 2 cartuse? Unul color si unul negru?
3. Daca nu folosesc imprimanta un timp, se intampla ceva cu cartusul? Pateste ca la inkjet? Sa se solidifice culoarea in cartus?
4. Ca si consumabile ce e ala toner si ce e ala drum?
Funda

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

1. HP 19A CF219A e "drum"-ul, adica tamburul de imagine pe care se fixeaza particulele din cartus, pentru a forma scrisul sau imaginea ce se transfera pe foaie. (durata medie de functionare 12.000 pagini). Cand pe foaie apar striatii, scris ce nu poate fi descifrat sau alte urme de uzura, inseamna ca tamburul de imagine trebuie schimbat cu alta piesa compatibila.
HP 17A Negru CF217A e cartusul modelului tau, cu rol de recipient pentru toner. Cand se goleste, se poate reumple la un centru de refill. Cand scrisul se estompeaza ca si contrast, inseamna ca trebuie reincarcat cartusul.
2. Modelul indicat de tine e monocrom, adica foloseste doar negru. Exista si imprimante laser color, dar cu siguranta nu le gasesti la acelasi pret.
3. La imprimantele laser nu se pune problema uscarii tonerului. Poti refolosi imprimanta ca ultima data, chiar si dupa un interval mai lung de neutilizare.
4. Ti-am explicat mai sus.

| NGheorghe a răspuns:

Toner-ul este cartușul ce se schimba si este plin cu praf. Si este lung cât pagina de lată happy.
La imprimantele laser color au 4 cartușe, trei culori + negru.
Drum in lb.en. înseamnă tobă... probabil toba de eșapament la imprimantele diesel.