| DanDannn a întrebat:

Am o intrebare : Am un laptop Acer Aspire 5738 ZG, si temperatura de la CPU e 57 grade fara nicio aplicatie deschisa, decat skype si Kaspersky 2011 internet security. cu aplicatii deschise ajunge la maxim 70 grade. E normal? adica in jocuri merge perfect, orice fac merge perfect, numai ca ma ingrijoreaza temperatura maricica de 70 de grade...(mesenger+minecraft+google chrome+kaspersky+skype) =~72 grade...

Răspuns Câştigător
| Ciprian16 a răspuns:

Temperatura normala ar trebui sa fie intre 30 -60 grade fara nici o aplicatie pornita[mess, skype, karsperski]
Iar cu aplicatii pornite intre 40 -70 grade
Daca in momentul in care esti in joc+aplicatiile de mai sus temp este de 70-72 grade nu trebuie sa te ingrijorezi!
Ei bine trebuie sa-ti spun ca skype foloseste cele mai multe resurse al calculatorului si tias recomanda Avast in loc de karspersky, acele 2 aplicatii fac ca temperatura sa fie asa de mare
Dar ar trebui sa duci laptopul la o verificare [ca sa fie curatat posibil ca "ventilatorul" laptopului sa nu mai faca fata sau sa fie prea mult praf in laptop

2 răspunsuri:
| katherine09 a răspuns:

La fel am patit si eu, si cand aveam numai winampul deschis si scoteam ceva la imprimanta mi se stingea deoarece se incalzea prea tare. Si i-am pus un cooler si de atunci nu mai am astfel de probleme. Nu mi s-a mai stins deloc si nici nu mai arde.
Uite coolerul asta l-am luat si eu si mi se pare foarte bun: http://www.emag.ro/......200--pN200

| Cata_8193 a răspuns:

Buna Dan! In general laptopul acesta ajunge la foarte multe grade(aprox 90-cand are probleme). Incearca sa cureti de praf radiatorul, ia-ti un cooler pad, vezi daca merge ventilatorul(nu stiu exact tipul laptop-ului). Sper ca te-am ajutat, funda?