| catalin09023 a întrebat:

am o intrebare:
De curand mi-am luat un laptop, am instalat windows 10 pe el merge foarte bine. Oricum nu asta conteaza, pe cand voiam sa citesc o carte am vrut sa o deschid, mi s-a deschis cu notepad si apar toate prostiile in carte, in fine structura HTML si alte chestii numai cartea nu laughing vreau sa il deschid sub forma de PDF, mi-am instalat nu stiu ce program pe care l-am considerat mai bun dar in zadar nu ma lasa sa deschid programul (cartea) cu aplicatia asta crying va rog sa ma ajutati, vreau sa o citesc laughing oricum nu numai pentru carte si pentru altele happy Multumesc! :*

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai tinut seama si de extensia fisierului, nu?

| NLS a răspuns:

Structura HTML? :))))

Vezi ce format are fisierul (cartea):
click dreapta pe el, si te uiti la "Type of file", in acea paranteza.

Daca e.doc,.docx... asigura-te ca ai instalat Microsoft Word sau un program ce citeste acest tip de fisier (Libre Office, OpenOffice, Corel WordPerfect)

Daca e.pdf, atunci instaleaza Adobe Reader, PDF-XChange Editor, etc

Daca e. epub, atunci instaleaza
http://www.epubfilereader.com/

| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza Adobe reader. e free. il descarci din pagina fabricantului.
apoi il pui ca program predeterminat pentru arhive pdf.
si mai usor, dupa ce instalezi Adobe reader pui mouse pe arhiva pdf si click dreapta /open with/ alegi Adobe ca program predeterminat.

| Gabriel9707 a răspuns:

Daca ai instalat Adobe acrobat reader pe pc si esti sigur ca formatul cartii este pdf, da click dreapta pe carte si da pe Open with dupa care dai pe "Choose default program" o sa iti apara acolo o fereastra cu programele de pe pc-ul tau, da pe Adobe acrobat reader si gata. Acum de fiecare data cand descarci un pdf o sa ti se deschida cu Adobe acrobat reader.

| curioasa210 a răspuns:

Cauta cartea mai bine happy

| Apollo007 a răspuns:

Nu vrea sa ti-o deschida cu aplicatia aceea pentru ca nu citeste acel format in care ai tu cartea. Daca e.pdf si tu incerci sa deschizi cu nu stiu ce aplicatie care nu suporta acel format cum sa mearga?

| NikFlorian a răspuns:

Incearca Acrobat Reader, ii un program foarte bun!