| SoulReaver a întrebat:

Buna TPU am o nelamurire. Am un calculator p4 procesor Intel pentium de 2. 66mhz, 1 gb de ram, placa video nVIDIA de 256mb. Stiu e cam slabut dar e bun de calculator de rezerva. Calculatorul se comporta bine pana cand intru pe net atunci se misca grozav de incet. Si pe google chrome, firefox, internet explorer. Am vazut chestia asta si in jocuri. Jocuri gen gta 3 gta vc, etc. Normal imi merg fara probleme dar merg greu. Temperatura procesorului nu depaseste 80 de grade in sarcina. Ce poate sa aiba? Condensatori umflati nu are placa de baza. E o placa de baza asrockDual 775-880Pro.

Răspuns Câştigător
| IoNuTz96 a răspuns:

Salut, in primul rand spune-mi ce windows ai? problema poate fi de la windows sau de la supraincalzirea procesorului. Si eu am avut un PC la fel de slabut, dar i-am reinstalat windowsul ( XP ) si i-am schimbat pasta termoconducatoare dintre procesor si ventilator. Mai pot fi si alte probleme cum ar fi virusi. Totusi eu iti recomant o reinstalare de windows x86 biti ( 32 biti ), poate windowsul care il ai acum e pe x64 si nu prea recomandat la ce componente ai.

5 răspunsuri:
| SoulReaver explică:

Nu era vorba de praf. SeDaT, Am avut 512 rami pe alt pc si procesor de 1900 si mergea perfect in browser. Problema era ca aveam pe el un radiator infect... si nu avea nici pasta. Am schimbat radiatorul cu unul mai mare si am pus pasta. Acum functioneaza bine 20 de grade in standby si 35 in browsere. Nu mai sare peste 50 de grade. Multumesc oricum.

| Seby90 a răspuns:

Este depasit de timp, nu ai ce sa ii faci.

| TraceurAlexx a răspuns:

@Lucian nu are nici o treaba praful cu faptul ca PC-ul merge greu.

Ontopic : calculatorul merge greu din cauza proceorului care presupun ca e single-core, memoriei RAM care este mica si din cauza placii video care este slaba(in jocuri).

| P1dgey a răspuns:

Frate Problema ar veni de la Ramii si Procesorul ala.
La rami ar trebui sa ai peste 1 GB ca sa mearga OK in browsere de net si in jocuri si un procersor ar fi bun unul 3000+ sau Unul Dual Core.
Mai uitate din cand in cand in unitate poate ti se opreste vreun ventilator.
Tiam Explicat Cum Sta Treaba big grin
BFT:X

| Lucian_Tugui_1993 a răspuns:

Curatal foarte bine de praf si daca nu ai virusi nu ar trebui sa fie probleme praful cauzeaza multe probleme la care nici nu ne gandim.