| DDCC a întrebat:

Am o nelămurire de mai mult timp. Am văzut de multe ori pe această categorie recomandări de programe de optimizare, cum ar fi Advanced SystemCare. Am văzut în special astfel de recomandări cum ar fi "E foarte bun. Folosește-l cu încredere!" de la nelul, primul user din clasament, expert în it și în TPU. I-am trimis și lui mesaj însă nici nu a mai intrat deloc pe site, în care l-am întrebat de ce recomanda produsul respectiv. Am avut o lungă obsesie cu programele de optimizare, care e mai bun și după un răspuns de la Microsoft, care spunea că singurul program pe care să îl folosești în siguranță este Ccleaner, dar fără funcția de registru. Nici un profesor de programare de la mine de la facultate nu a avut o părere bună despre produs. Țin minte că după o instalare pe curat a Windowsului am dat cu Asc și mi-a găsit erori, printre care erori de regiștrii. Deci clar nu era ceva în regulă cu el. În fond, e un program adițional, nefiind nativ în Windows și de unde știe el ce să facă bine și ce nu? Bine, la fel m-aș putea întreba cum funcționează ccleaner, de unde știe să facă bine și să nu facă rău?
Am mai găsit pe net păreri cu care am ajuns de acord care spuneau: Windows-ul este destul de bine optimizat și nu are nevoie de programe în plus pentru asta.
Hai că pot înțelege că unele siteuri pentru bani ar putea face reclamă: Da, este cel mai bun, cumpără-l însă userii ce nu au de câștigat foloase materiale din asta de ce ar face-o, de ce le-ar recomanda? Sau sunt bune la ceva, îmi scapă mie ceva?
Că, în afară să șteargă ceva inutil din computer nu au ce optimiza. Iar acel ceva îl poți sterge și tu, cum ar fi acele fișiere temporare, parcă.
Așadar, mă poate lămuri cineva? Detaliat dacă se poate. Mulțumesc anticipat de răspunsuri!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Optimizarile trebuie facute, mai ales daca ai multe programe instalate si apoi dezinstalate.
La instalare (dar si in timpul functionarii) programele lasa in urma lor o serie de fisiere temporare, fara sa le stearga dupa folosire (greseli majore de programare! ). Iar la dezinstalare nu se sterg toate fisierele aferente programului. Fisierele ramase pe disc ocupa spatiu degeaba.
Tot la dezinstalara programelor, din registre nu se sterg toate inregistrarile aferente programelor dezinstalate. Astfel, dupa cateva instalari/dezinstalari windows-ul devine warza-warza, mergand tot mai greoi.
Teoretic, programele de curatire ar trebui sa stearga toate fisierele ramase ca "gunoi" pe sistem, respectiv sa curete si inregistrarile ne-mai folosite.

In experienta mea nu am intalnit inca nici un program care sa curete integral fisierele temporare orfane. Acest lucru ma determina sa curat aceste fisiere manual de pe sisteme, dupa care o defragmentare ridica automat viteza.
La capitolul Registrii, problema s complica un pic. Manual este foarte greoaie repararea lor, iar programele "dedicate" gresesc de multe ori. Un singur program am intalnit care n-a prea stricat registrele si a reusit sa le curete/optimizeze destul de bine: "Registry Mechanic". Din pacate insa nu am cunostinta de versiuni noi, care sa poata fi folosita de la w7 in sus.

| DDCC explică (pentru Bula):

Mersi de răspuns. E detaliat asa cum am cerut in întrebare. Deci cel mai ok este să aflu, să știu eu ce face chiar și ccleaner, cu ocazia asta aflu ce șterge, de unde șterge. Are el o mulțime de chestii bifate implicit.
Pe lângă asta, mai am o întrebare: Legat de defragmentare, dacă Windows 10 (zic de el fiindcă îl folosesc acum) are incorporat soft de defragmentare are vreun rost să folosesc alt program de pe net? Adică, Windows-ul mă gândesc că ar trebui să știe mai bine ce să facă decât un soft care nu e creat de Windows. Mi s-a recomandat defraggler de la Piriform însă dacă are Windows unul nu ar avea rost să îl folosesc.
Mersi de răspuns!

| K0sti a răspuns:

Iti spun doar atat, daca vrei sa nu reinstalezi Windows-ul, nu folosi porcariile de CCleaner, TuneUP, si alte asemenea! Nu a existat calculator care mi-a venit in service cu programele de mai sus instalate, sa nu fie registri facuti praf la sistemul de operare!

| gelu1970 a răspuns:

Tu esti programul cel mai bun pentru a optimiza calculatorul. daca nu stii sa o faci inveti sau mergi la cineva care stie.
eu nu iti recomand programe tip cleaner, advance, tune up, glary, etc.

| LuciWv a răspuns:

Daca esti la o facultate pe domeniu IT ar trebui sa stii faptul ca un program fie el de "optimizare" nu face nimic mai mult decat sa stearga diverse fisiere cache/inutile
performanta unui PC este data de componentele hardware, nu de un soft, ccleaner este cel mai bun si curat, evident ca diverse site-uri isi fac reclama pe cat de pozitiv posibila insa ce nu stiu multi este faptul ca programul lor este similar cu ccleaner doar cu un design nou si 1-2 functii noi care nu sunt necesare.

| papuciirupti a răspuns:

Baga o lingura de mustar la ventilator si o sa fie ca nou laughing